آموزش ساخت سایت رایگان


15 مرداد 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2020-08-09T21:44:15+04:30
آموزش ساخت سایت رایگان

این روزها با رونق گرفتن فضای مجازی هرکس کسب و کار خود را راه انداخته است و رقابت بسیاری بین این سایت ها وجود دارد که با دیدن سایت های دیگر میتوانید سایت خود را ارتقا دهید. ساخت هر سایتی مراحلی دارد. برای اینکه سایت رایگان خود را استارت بزنید میتوانید از سه روش متفاوتی استفاده کنید.

  • ساختن سایت از طریق وبلاگ است ابتدا وبلاگ را ساخته و بعد دامنه را روی آن نصب میکنید.
  • استفاده از سایت سایزها هست که ابتدا باید در این سایت ها عضو شده و سپس سایت خود را بسازید.
  • استفاده از سیستم مدیریت محتوا cmsیکی از سیستم هایی است که به راحتی میتوانید با آن سایت خود را راه اندازی کنید  که یکی از این cmsها وردپرس است که بسیار پرکاربرد است‌ و در بیشتر زمینه ها میتواند سایت را ساخته و طراحی کند.

برای اینکه یک وبسایت راه اندازی شود باید چند مرحله را بگذرانید که در ادامه هرکدام را بررسی خواهیم کرد.

  1. انتخاب نام دامنه

شما در کل روز با دامنه های متفاوتی سرو کار دارید. هر وبسایتی اسم  منحصر به فرد خود را دارد که کاربر بتواند به راحتی به  وبسایت مورد نظر خود دسترسی داشته باشد. در واقع اسم تخصصی وبسایت همان دامنه آن میباشد. شما باید دامنه ای را انتخاب کنید که به راحتی قابل دسترسی باشد. هردامنه ای از سه بخش پیشوند www و اسم دامنه (همان اسم سایت) و یک پسوند مثل org, com ,  ir تشکیل شده است. توجه داشته باشید دامینی که انتخاب می‌کنید مرتبط با موضوع و محتوای وبسایتتان باشد چون باعث میشود سئو سایت را بالا برده و اعتبار سایت شما نزد گوگل افزایش یابد. نکته دیگری که باید گفته شود این است که دامین ها(Domain) باید ماهانه یا سالانه خریداری یا تمدید شوند.

نکته دیگری که درباره دامنه ها وجود دارد این است که دامنه ها اختصاصی هستند و باید حواستان باشد قبل از ثبت دامنه مورد نظرتان، خالی باشد. دامنه را باید بصورت یکساله یا چند ساله خریداری کنید و وقتی که دوره تان به پایان رسید درصورت تمدید نکردن افراد دیگری می‌توانند آن را خریداری کرده و در اختیار خود قرار دهند.

  1. خرید هاست

فضایی هست که میتوان آن را به فضای یک مغازه تشبیه کرد. همانطور که مشتری می‌تواند فضای مغازه را که شامل محصولات آن مغازه و خدمات آن می‌باشد را ببیند، هاست هم فضایی هست که شامل محتوا میباشد مثل همین نوشته ای که الان در حال خواندن آن هستید یا فیلمی و عکسی که روی یک سایت مشاهده میکنید.دامین (Domain) شما روی هاست یا میزبان وب میباشد. هاست، فضای اینترنت شما است و تمام داده های سایتتان روی آن قرار میگیرد.

  1. انتخاب سیستم مدیریت محتوا

برای اینکه بتوانید سایتتان را مدریت کنبد به یک سیستم نیاز دارید. بعنوان مثال قرار دادن محتوا یا ویرایش یک سری از محصولات به عهده مدیر سایت میباشد. معمولا سیستم مدیریت محتوای وردپرس نسبت به سیستم های دیگر بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد.

  1. نصب و راه اندازی سایت

این مرحله، مرحله آخر از ساخت سایتتان میباشد. در این مرحله قبل از راه اندازی سایت و اتصال دامنه به هاست، نیاز است که DNS دامنه را با DNS هاست خود تنظیم کنید. در این مرحله میتوانید از میزبان خود نیز جهت تنظیم DNS کمک بگیرید. این روند ممکن است به خاطر حافظه موقت (cache) اینترنت های متفاوت تا 24 ساعت هم طول بکشد. بعد از متصل شدن دامنه شما به فضای میزبانی، باید سیستم مدیریت محتوای خود را در این فضای میزبانی (host) آپلود نمایید.

باید بگویم که ساخت سایت رایگان اولین قدم برای شروع کسب و کار خودتان است اما به دقت و پشتیبانی بسیاری نیاز دارد. باید دائم سایت را چک کنید و علاوه بر خود سایت، محتوای آن را مرتب آپدیت کنید. برای طراحی سایتتان تلاش کنید خودتان مهارت کافی را به دست آورید و در صورت وجود کم و کاستی در سایت آن را رفع کنید و نیز بتوانید هزینه ها را کاهش دهید.

1 نظر

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *