الگوریتم RankBrain گوگل


08 مرداد 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2020-10-31T23:53:23+03:30
الگوریتم RankBrain گوگل

خیلی از اوقات برای افراد پیش می آید که در دنیای اینترنت به دنبال چیزی می گردند اما کلمه یا عبارت دقیق برای پیدا کردن آن را نمیابند. معمولا در این مواقع افراد سعی می کنند تا آن چیز را توصیف کنند یا با جستجو کردن یک سری از مشخصات و یا خصوصیات به آن دست پیدا کنند. به طور مثال زمانی که شما قصد دانلود نرم افزار پایچرم را دارید اما به طور دقیق عبارت پایچرم یادتان نمی آید ممکن است با جمله نرم افزار ادیت برای زبان پایتون شرکت جت برینز، مطلب مد نظر خود را جستجو کنید.

در این مواقع است که رنک برین وارد عمل میشود و به گوگل کمک میکند و بهترین گزینه را در جواب جستجوی ما در اختیارمان قرار میدهد. جالب این قسمت است که در ابتدا، این الگوریتم فقط در تعداد محدودی (حدودا 15% ) از جستجوهای گوگل حضور داشته است ولی با گذر زمان توسعه پیدا کرده و تقریبا در همه ی جستجوهای گوگل خودش را جا داده است.

هدف گوگل همواره نمایش بهترین نتایج برای کاربر بوده و هست و رنک برین جزو سه فاکتور اول رتبهبندی نتایج موتور جستجوگر و نیز هوش مصنوعی آن تلقی میشود.

مواردی که رنک برین در آنها نقش دارد:

 • زمانیکه کاربران موضوعی را درگوگل جستجو میکنند و از این طریق وارد یکی از صفحات میشوند، رنک برین این کاربران را معیار قرار خواهد داد. از لحظهای که کاربر وارد یکی از صفحات میشود و تا زمانی که به صفحه اصلی گوگل بازگردد و عبارت دیگری جستجو کند Dwell time محاسبه میشود. بر طبق این موضوع، وبسایتها رتبه بندی میشوند. در صورتی یک وبسایت رتبهی بالاتری را کسب میکند که کاربر زمان بیشتری را در آن وبسایت بگذراند زیرا نشاندهنده این است که مطالب آن وبسایت مفید واقع شدهاست.
 • CTRکه مخفف سه کلمهی Click Through Rate به معنای نرخ کلیک میباشد را مورد بررسی قرار میدهد. نرخ کلیک بر اساس مقداری که کاربر یک عبارت را در گوگل جستجو کرده و تعداد کسانی که بر یک لینک کلیک کردهاند محاسبه میگردد. این تعداد کلیک یک عدد بین 0 تا 100 است که به آن CTR گفته میشود.
 • متن را خوانده و و تجزیه و تحلیل میکند و تلاش میکند ارتباط بین کلمات و عبارات را درک کند. این الگوریتم به دنبال درک منظور افراد از پرسشهایشان و جملاتشان است. برای جستجوی موضوعی بهتر است از عبارات متوسط کلیدی استفاده کنیم. در گذشته اگر دو عبارت برای سرچ در گوگل نوشته میشد که مفهومشان یکی بود، نتایج متفاوتی را نشان میداد:

الگوریتم RankBrain گوگل

اما در حال حاضر رنک برین یکسان بودن مفهوم دو عبارت را متوجه میشود:

الگوریتم RankBrain گوگل

همانطور که گفتیم رنک برین کلماتی که در عبارات است را جستجو میکند و تفسیر میکند. سپس وبسایتهایی که رتبه بالاتری دارند رادر صفحه نمایش جستجو نمایش میدهد. بعنوان مثال اگر در گذشته عبارت (Grey console developed by sony) را سرچ میکردیم، گوگل در صفحات ایندکس شده دنبال صفحهای میگشت که همه کلمات در آن باشند و یا ترجیحا در کنار هم و در تایتل (Title) و دیسکریپشن (description) از آنها استفاده شده بود.

الگوریتم RankBrain گوگل

اما به لطف وجود رنگ برین الان با این صفحه مواجه میشویم:

الگوریتم RankBrain گوگل
 

سئو هر روز  پیچیدهتر میشود! رنک برین بر این اساس وارد چرخه درخواستهای کاربران از موتور جستجوگر و نمایش نتایج شدهاست تا عبارات جستجو شده، درک شده و بر اساس رفتار کاربر به آنها نتایج نمایش داده شود. با توجه به اینکه این الگوریتم از سیستم هوش مصنوعی استفاده میکند نقش تکنیکهای سئو کلاه سیاه ضعیفتر میشود و انجام تکنیکهای سئو کلاه سفید، جایگاه بهتری را به سایتهای معتبر میدهد.

سئو کلاه سفید مجموعهای از تکنیکها و روشها است که باید در آن تما م دستورات و قوانین موتور جستجوی گوگل رعایت شود که تاثیرگذار واقع شود. تعدادی از این تکنیکهایی که باید در سئو کلاه سفید رعایت شود به شرح زیر است:

 • تولید محتوای با کیفیت و استاندارد یکی از عوامل موثر در رتبهبندی گوگل میباشد. محتوای هرصفحه باید حدودا ۱۰۰۰ کلمه باشد. معمولا در هر محتوا یکسری کلمات کلیدی وجود دارند که نباید آنها را بیش از اندازه در متن تکرار کرد. برای اینکه متن صفحه برای کاربران خستهکننده نشود میتوان از تصاویر هم استفاده کرد که متن نیز جذابتر شود. در هر صفحه میتوان لینکهای صفحات داخل سایت را قرار داد که کاربر صفحات بیشتری را دنبال کند و زمان بیشتری را به مطالعه بپردازد.

 

 • استفاده درست از تگها٬ متا تگها و کلمات کلیدی بسیار مهم هستند. در هر محتوایی باید تگهای H1 تا H6 رعایت شده باشد. تگ Alt برای معرفی تصویر به موتور جستجوی گوگل ضروری است. قسمت دیگر متا تگ توضیحات Meta) description tag) است که شامل کلمات کلیدی و مهم میباشد و آنقدر باید جذاب باشد که کاربر را ترغیب کند که بر روی لینک کلیک کرده و وارد سایت شود. و در آخر تگ عنوان (Title tag)است. ار آنجایی که باید کلمه کلیدی در آن بکار رود تا در نتایج بررسی گوگل نمایش داده شود٬ بسیار حائز اهمیت است.

 

 • به اشتراک گذاشتن محتوای سایت در شبکههای اجتماعی معتبر از دیگر تکنیکهایی است که اهمیت بسیار دارد. هر سایت نیاز دارد که ترافیک آن افزایش پیدا کند و لازمهی اینکار این است که مطالب سایت در شبکههای اجتماعی مانند گوگل پلاس، فیس بوک، لینکدین، توییتر، یوتیوب، پینترست، اینستاگرام و... قرار بگیرد. این شبکه های اجتماعی نزد گوگل از اعتبار و ارزش بسیاری برخوردار هستند.

 

 • سرعت بارگذاری سایت از عوامل موثر در سئو سایت است. هر کاربری انتظار دارد بعد از کلیک کردن روی سایت مورد نظر خود٬ آن سایت در کمتر از ۳ دقیقه برای او لود شود در غیر اینصورت کاربر از آن صفحه خارج و به سایتی دیگر میرود چون میداند موارد مشابه در دیگر لینکها نیز وجود دارد. با استفاده از ابزار جی تی متریکس می توان سرعت سایت را مورد بررسی قرار داد و از راهکارهای آن میتوان برای افزایش سرعت سایت استفاده کرد. یکی دیگر از این ابزارها که گوگل ارائه داده است google page speed insights که میتواند اطلاعات خوبی در اختیار مدیران سایت قرار دهد.

 

نکات مرتبط با رنک برین در سئو سایت:

 1. اسنیپتهای گوگل را جدی بگیرید. لازم است بدانید که اسنیپتهای گوگل رتبهبندی خوبی را در موتور جستجوی گوگل ایجاد میکند.
 2. محتوا را بصورت ساده و با زبان قابل فهم برای همهی اقشار بنویسید که بتوانند به راحتی از مطالب داخل سایت استفاده کنند.
 3. محتوای تکراری ننویسید زیرا برای کاربر خسته کننده خواهدشد و زمان کمتری را به مطالعهی آن صفحه اختصاص میدهد.
 4. سعی کنید بر روی عبارات کلیدی چند سیلابی تمرکز کنید که بتوانید سایت خود را به رتبهی بالاتری برسانید.
 5. محتوا باید ترغیب کننده باشد که کاربر زمان زیادی را در صفحه بماند. برای اینکار میتوان از تصاویر هم استفاده کرد. راه دیگری که میتوان بکار برد استفاده از لینکهای صفحات داخل سایت است که میتوان در سایت قرار داد.
 6. نرخ پرش (Bounce Rate) را در وبسایت کاهش دهید زیرا باعث میشود گوگل فرض کند که آن سایت رضایت کاربر را جلب کردهاست٬ در نتیجه به رتبهی بالایی دست پیدا میکند.
 7. کاربر را مجدد به سایت فرا بخوانید.
 8. Anchor Textها وظیفه مهمی که دارند این است که از طریق لینک٬ ارتباطی را بین صفحات وبسایت ایجاد کنند؛ به همین دلیل باید آنها را صحیح انتخاب نمائید.
 9. بیشتر از یک کلمه کلیدی برای صفحه در نظر بگیرید زیرا باعث میشود محتوا ارزشمندتر شود.
 10. هیچ وقت تصمیم به دور زدن گوگل نگیرید.
 11. اصول نگارشی را رعایت نمایید.
 12. از کلمات مترادف کلمات کلیدی خود حتما استفاده کنید که از تکرار کلمات جلوگیری شود.

در هر زمینه که در حال تولید محتوا هستید بهخاطر داشته باشید که صادقانه و قابل فهم بنویسید. گوگل بیشتر از شما به عنوان تامین کننده محتوای نتایج جستجویش به اعتبار خود نزد کاربرانش اهمیت میدهد! پس هیچگاه یک محتوای فاقد ارزش و اصول را در نتایج نشان نخواهد داد. اگر نکاتی را برای شما لیست میکنیم و آنها را توضیح میدهیم دلیل بر قانون بودن آن نیست و صرفا تجربه خود را به شما منتقل میکنیم چرا که با گذشت چهار سال از انتشار رنک برین کماکان این فاکتور مهم در حال آزمون و خطا و آپدیت میباشد.

بدون نظر

  اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *