اهمیت بهینه بودن دیتابیس در قابل اعتماد بودن یک سیستم


15 آبان 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2021-12-19T11:36:11+03:30
اهمیت بهینه بودن دیتابیس در قابل اعتماد بودن یک سیستم

بهینه سازی دیتابیس استراژی کاهش دادن زمان پاسخگویی سیستم دیتابیس بوده و سرعت آن را افزایش میدهد مانند طراحی سایت که سئو سایت در آن از اهمیت بالایی برخوردار است. دیتابیس ها یکسری اطلاعات ذخیره شده با ساختار سلسله مراتبی و مرتبط را در اختیار شما قرار می دهند که به شما این امکان را میدهد تا محتوا را استخراج کرده و به راحتی طبقه بندی کنید. گزینه های زیادی برای انتخاب برای مشاغل و شرکت ها وجود دارند. علی رغم اینکه MySQL گسترده ترین پایگاه داده یا دیتابیس میباشد، گزینه های دیگری مانند Microsoft SQL Server ، PostgreSQL یا MongoDB وجود دارند. صرف نظراز انتخاب ما، چندین پیشنهادات مشترک راجع به مدیریت و بهینه سازی پایگاه های داده وجود دارند. در ادامه روش هایی برای بهینه سازی دیتابیس مطرح شده است.

نحوه بهینه سازی پایگاه داده یا دیتابیس

  1. از جدول های استفاده نشده خودداری کنید.

مهم نیست که چقدر با دقت رویکرد اولیه به پایگاه داده را برنامه ریزی کنید، هرچه زمان می گذرد ، بدون آن که بخواهید در نهایت با جدول های استفاده نشده مواجه خواهید شد. دریغ نکنید و آن ها را حذف کنید. داشتن جدول های استفاده نشده شبیه به نگه داشتن چیزهایی است که در یک کشو بدون استفاده نگه داشته شده اند. زمانی که به دنبال چیزی میگردید، این کار میتواند وقت زیادی از شما بگیرد. دقیقا چیزی شبیه این در دیتابیس اتفاق می افتد. سیستم ها باید همه جدول ها و عناصر را ردیابی کنند تا زمانی که پاسخ سئوالات را پیدا کنند.

اهمیت بهینه بودن دیتابیس در قابل اعتماد بودن یک سیستم

  1. ایجاد اینکدس مناسب

داشتن ایندکس مناسب میان جدول ها برای عملکرد صحیح جستجوهای رابطه ای ضروری است. فهرست ها را به جدول ها اضافه کنید و از عبارات پرسشی استفاده کنید (SELECT، WHERE). همچنین توصیه میشود که به صورت دوره ای و زمان های مشخص شده فهرست پرسش های کند را بررسی کنید تا مواردی را که باید بهینه شوند شناسایی کنید. ایجاد نکردن ایندکس یا بیش از حد ایجاد کردن آن ایده خوبی نیست. بدون هیچ ایندکسی، این فرایند وقت بیشتری را خواهد گرفت و ایندکس کردن هرچیزی باعث بی اثر شدن وارد کردن و به روزرسانی کردن تریگرها خواهد شد.

  1. از جدول های موقتی و کدگذاری پیچیده خودداری کنید.

اگر کدی را بتوان به راحتی نوشت، نیازی نیست که آن را با جدول های موقتی پیچیده کنید. زیرمجموعه ها معمولاً جدول های موقتی را جایگزین می کنند، اما عملکرد دقیقی را که هر یک از این ها در هر حالت ارائه می دهند را به خاطر بسپارید. اجتناب از رمزگذاری پیچیده به منظور جلوگیری از متوقف شدن کل رشته مورد نیاز است. این مورد میتواند انجام شود به وسیله به کار گرفتن دستورات منحصر به فرد UPDATE و INSERT با ردیف های تکی و با اطمینان از اینکه دستور WHERE، داده های ذخیره شده را در صورت یافتن داده های مطابقی که از قبل وجود داشته، به روز رسانی نمیکند.

البته روش های بسیاری دیگری نیز وجود دارد که می توانید پایگاه داده SQL خود را به کارآمدترین و کاربردی ترین حالت تنظیم کنید. علاوه بر این احتمال زیادی وجود دارد که مراحلی که ذکر شد برای همه پایگاه های داده انتخاب مناسبی نباشد، زیرا هر پایگاه داده به تکنیک های بهینه سازی منحصر به فرد ویژه نیازهای خود احتیاج دارد.

همانطور که میدانید دیتابیس های تولیدی شما، شما را قادر میسازد که یکی از با ارزش ترین دارایی های (assets) خود را مدیریت کنید (داده های تجاری). مدیریت کردن دیتای خود را به صورت موثر و اطمینان داشتن از سریع اجرا شدن اپلیکیشن ها تا حد ممکن، کلیدی برای موفقیت و سودمندی در تجارت است.

 هر تجارتی با طراحی وب سایت آغاز شده و یک وبسایت ساختاری دارد که این ساختار میتواند به وسیله سیستم های مدیریت محتوا طراحی شده باشد. از جمله سیستم های مدیریت محتوا میتوان به وردپرس و جوملا اشاره کرد. زمانی که دیتابیس این سیستم ها بهینه سازی شوند علاوه بر اینکه عملکرد و سرعت خوبی را دارا میشوند، مورد اعتماد کاربران نیز قرار میگیرند زیرا جوابدهی خوبی دارد و کند کار نمیکند. اگر طراحی سایت شما در هر زمینه‌ای از جمله طراحی سایت فروشگاهی، خدماتی، شرکتی و ... با یکی از سیستم های مدیریت محتوا انجام شده است، سعی کنید همیشه دیتابیس آن را بهینه سازی کرده تا از تجارت خوبی با سایت خود برخوردار گردید و پیشرفت چشمگیری داشته باشید. شما درصورت نداشتن بودجه کافی میتوانید از طراحی سایت ارزان با قالب های آماده و رایگان وردپرس نیز بهره ببرید.

اهمیت بهینه بودن دیتابیس در قابل اعتماد بودن یک سیستم

 دلایلی که آنقدر بهینه سازی دیتابیس را ارزشمند میکنند!

  1. بهبود عملکرد دیتابیس

با رشد سیستم ها و افزایش داده های ذخیره شده شما، پایگاه داده یا دیتابیس شما بیشتر برای شما کار خواهد کرد. زمانی فرا می رسد که شما و کاربرانتان تنزل پیدا کردن این عملکرد را خواهید دید. این روزها اکثر برنامه های مهم آنلاین هستند و به دیتابیس هایی که بسیار کارامد و در دسترس هستند، نیاز دارند. این نکته برای پیشرفت شما در تجارت ضروری میباشد.

  1. برای به اوج رسیدن، آماده شوید.

اگر انتظار رشد ناگهانی داده ها را دارید، باید مطمئن باشید که پایگاه داده شما قادر به کنترل آن میباشد. به عنوان مثال شاید تجارت شما در حال نزدیک شدن به یک فصل "اوج" است یا به زودی به یک پیشرفت خوبی میرسد. به جای اینکه با مشکلات تنگنای پایگاه داده، که می تواند از طریق بهبود محیط یا برنامه کاهش یابد؛ مشکلات عملکردی را ایجاد کنید؛ در هر یک از این موارد بهتر است که پایگاه داده خود را بررسی کرده و اکنون آن را بهینه کنید.  

  1. برای رشد و تغییر تجارت آماده شوید!

رشد تجارت مانند به دست آوردن یا برنده شدن یک قرارداد مهم و جدید، می تواند به دلیل افزایش حجم داده ها یا نیاز به یک ساختار پایگاه داده با مقاومت بیشتر، بر تجارت تأثیر بگذارد. پایگاه داده های شما باید مقیاس پذیر باشند، به طوری که تجارت شما سریع العمل باقی مانده و واقعاً بتواند از رشد بهره ببرد. اگر می دانید که تغییر در حال انجام است با انجام یک بررسی دقیق و شناسایی تغییراتی که برای مقیاس پذیری در آینده باید ایجاد کنید، مطمئن شوید که پایگاه داده شما برای آن آماده است.

اهمیت بهینه بودن دیتابیس در قابل اعتماد بودن یک سیستم

  1. تیم خود را از آتش نشانی آزاد کنید!

اگر پایگاه داده یا دیتابیس شما نشانه هایی از تنزل عملکرد را نشان می دهد، به احتمال زیاد تیم فنی شما مجبور است راه حل های سریع را اعمال کند. آن ها ممکن است زمان خود را صرف خاموش کردن این آتش باشند، و از حل یک مسئله مهم به مسئله دیگر بپرند. بعضی افراد هستند که با اضافه کردن منابع سرور اضافی عملکرد دیتابیس را خیلی سریع به حالت اول بازمیگردانند. در حالیکه این مسئله در کوتاه مدت این مشکل را حل میکند، اما وقتی عملکرد سیستم به میزان قابل توجهی تنزل پیدا کرده و سخت افزار را دچار مشکل کند، میتواند هزینه ای سنگین باشد.

  1. از زمان بازیابی سیستم اطمینان حاصل کنید.

حاکمیت داده ها برای همه مشاغل حیاتی است و یک بررسی دقیق دیتابیس، اطمینان میدهد که یک سیستم که مطابق با اهداف تجاری است حتی در صورت مشکل داشتن، قابل بازیابی میباشد. ما اغلب در می یابیم که در برخی از پایگاه های اطلاعاتی کلیدی که چندی پیش پیاده سازی شده اند، با تغییر در محیط و در صورت قطع شدن،  توانایی بازیابی سریع داده ها وجود دارد.

در این مقاله به روش های بهینه سازی و همچنین اهمیت این کار اشاره شد. این کار بسیار میتواند وقت گیر باشد به همین دلیل بعد از طراحی سایت، اگر مدیر آن هستید، میتوانید یک شخصی یا یک تیمی را برای اینکار آورده تا به این بخش رسیدگی کند زیرا همانطور که گفته شد بسیار بخش ارزشمند و مهمی محسوب میشود.

دریافت مشاوره و استعلام

image

بدون نظر

    اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *