تاثیر سرعت بارگذاری سایت بر سئو


08 مرداد 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2020-10-31T23:53:10+03:30
تاثیر سرعت بارگذاری سایت بر سئو

تاثیر سرعت بارگذاری سایت بر سئو

عصر، عصر تکنولوژی است و همهی ما مطمئنا در طول روز وبسایتهای متفاوت را چک میکنیم. به طور حتم برایتان پیش آمده است که قصد بازدید از سایتی را داشتهاید و بارگذاری آن بقدری به طول انجامیده که از دیدن آن صفحه صرف نظر کردهاید. اگر وبسایت زمان زیادی را صرف بارگذاری کند بسیاری از کاربران خود را از دست خواهد داد و فرصتی برای رقبا فراهم میشود. مدیر یک وبسایت علاوه بر اینکه دارای تمرکز کامل بر وبسایت خود است، باید با نگه داشتن سرعت بارگذاری سایت در سطح مطلوب زمینهای را برای کاربران فراهم کند تا مدت بیشتری را به بازدید صفحات سایت بپردازند. سرعت سایت یکی از پارامترهاییست که در رتبهبندی از آن استفاده میشود و تاثیر زیادی بر سئو دارد زیرا کاربران زیادی را جذب میکند.

برای تست سرعت بارگذاری یک وبسایت میتوان به سایت آنلاین GTmetrix.com رفته و با وارد کردن آدرس وبسایت مورد نظر، این تست را انجام داد. این سایت تمام مواردی که در لود کردن وبسایت مورد نظر تاثیر میگذارد را لیست کرده که طراح، راحت تر بتواند اصلاحات مربوطه را انجام دهد.

GTmetrix نتیجه را به دو قسمت Page speed و yslow تقسیم میکند. قسمت Page speed نشان دهنده سرعت بارگذاری سایت است که با استفاده از قوانین گوگل سایت را بررسی میکند و قسمت yslow نشان دهنده عملکرد و کارایی سایت و سرور است که منشا گرفته از فاکتورهای سایت یاهو است. جی تی متریکس از F (خیلی بد) تا A (عالی) وبسایت را امتیا‌ز دهی میکند و نمره زیر B برای سایت مناسب نمیباشد.

عواملی که بر سرعت وبسایت تاثیر میگذارند:

  • میزبانی (host) فضایی است که برای نگهداری فایلهای وبسایت خود، آن را خریداری یا اجاره میکنید. معمولا افراد برای صرفهجویی ارزانترین سرویس را انتخاب میکنند و بصورت اشتراکی از هاست استفاده میکنند. اشتباه دیگری که معمولا بین افراد رخ می دهد این است که سرور را در کشوری خارج از محدوده کاربران خود انتخاب میکنند. این موضوعات تاثیر مثبتی بر روی سئو و سرعت وبسایت ندارد و آن را بسیار کاهش میدهند.

راهکار: هاستهایی باید مورد استفاده قرار گیرند که منعطف بوده و محدودیت ترافیک و فضا نداشته باشند و نیز محل سرورها جایی انتخاب شوند که بیشترین کاربران از همان محل جغرافیایی باشند. افراد باید سعی کنند تا حد امکان تنظیمات هاست را در صورت داشتن تخصص خود به دست گیرند تا بتوانند آن را مطابق نیازهای خود تغییر دهند.

  • JavaScript ، HTML و CSS : وقتی کاربران بر روی لینکی کلیک میکنند این درخواست به سرور فرستاده شده و در پاسخ فایلهای html و CSS و JavaScript برای کاربران فرستاده میشود و مرورگر کدها را بصورت گرافیکی نمایش میدهد. این فایل ها معمولا برای بنرهای تبلیغاتی یا پردازشهای ساده کاربرد دارد. به همین علت سرعت بارگذاری یک صفحه بستگی به حجم این فایلها میتواند زیاد یا کم باشد. اسکریپتها و تمهای ظاهری نیز  از اجزای اصلی وبسایت هستند و حذفشان کار درستی نیست.

راهکار: در جایی که این امکان وجود ندارد که از CSS استفاده شود بهتر است که از کدهای html استفاده گردد. برای کدهای CSS و JavaScriptبهتر است که از فایل جداگانهای استفاده شود و فقط در موارد خاصی این کدها در HTML نوشته شوند. راه دیگری هم که هست میتوان فایلهای CSS و JavaScriptرا فشرده کرد.

  • تصاویر و محتوای خارجی بخش های مهم یک وبسایت خوب را تشکیل میدهند، که طراحی آنها بسته به محتوای متن دارد و کیفیت آنها نیز بسیار مهم میباشد. سرعت بارگذاری به حجم و تعداد این تصاویر و فیلمها بستگی دارد بخصوص زمانیکه در یک سرور خارجی ذخیره باشند.

راهکار: طراح ها باید نهایت تلاش خود را کنند تا کمترین تعداد فایل را از جاهای دیگر در وبسایت خود ذخیره کنند. همچنین برای بهینه کردن تصاویر از نرمافزارهای مناسب برای فشرده کردن تصاویر و یا تغییر طول و عرض آن ها می توان استفاده کرد. ترجیحا برای تمامی تصاویر و آیکونها از فرمت SVG استفاده کنند.

  • Caching یکی از دلایلی است که به علت استفاده نشدن باعث کاهش سرعت بارگذاری می شود و استفاده از کشینگ سرعت آن را بهبود میبخشد. علت این است که محتواهای تکراری مثل تم وبسایت دوباره از سرور درخواست نمیشود و همان فایلهای ذخیره شده مورد استفاده قرار میگیرد و باعث افزایش سرعت لود صفحه میشود. تقریبا تمام فایلهای CSS و JavaScript، تصاویر و مستندات را میتوان به اصطلاح Cache کرد.

تکنیکهای دیگر برای بهینهسازی سرعت وب و بارگذاری آن:

  • تغییر مسیرها( Redirect) روشهایی هستند که بصورت اتوماتیک کاربران را از یک آدرس به آدرس دیگر جا به جا میکنند و باعث هدر رفتن وقت کاربران میشوند که هرکدام از روشها باعث کاهش سرعت میشود.
  • محتوای خراب را حذف کنید.: هر محتوایی که باید اضافه شود نیاز به منابع دارد و منابع بیشتر هم کند کردن سرعت را بههمراه دارد.
  • افزونههای غیر ضروری حذف شوند: هر افزونهای که اضافه میشود برای اجرا شدن به منابع نیاز دارد. اگر چند افزونه غیر ضروری نصب دارید  و از انها استفاده نمیکنید باید غیرفعال شده و حذف شوند.

همواره تلاشهای بسیاری برای سئوی یک وبسایت صورت میگیرد از این رو باید به بهبود سرعت آن نیز توجه بسزایی شود زیرا این امر باعث افزایش سودآوری میشود. هرچه طراحی زیباتر و محتوای مفیدتری به کربران خود ارائه دهید مخاطب بیشتری را به خود جذب خواهید کرد و تعداد دفعات بازدید بیشتری خواهد داشت؛ همچنین افراد بیشتری ترغیب خواهند شد سایت شما را مورد مطالعه قرار دهند. اگر هدف از وبسایتتان درآمدزایی میباشد بطور حتم سرعت بارگذاری آن بسیار حائز اهمیت میباشد.

بدون نظر

    اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *