تاثیر فریم ورک ها بر سئو


16 مهر 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2020-10-07T08:27:36+03:30
تاثیر فریم ورک ها بر سئو

متاسفانه بسیاری از افراد هستند که به علت اینکه اطلاعات بسیاری ندارند، یکسری باورهای غلط را در برخی موارد گسترش میدهند. یکی از موارد موضوع فریم ورک ها و تاثیر آن ها بر سئو میباشد. در این مقاله قصد بر این است که یکسری مطالب مطرح شود که باعث افزایش اطلاعات هر فرد درباره سئو و فریم ورک ها گردد اما قبل از آن خوب است مقداری درباره فریم ورک ها بدانیم.

فریم ورک ها مجموعه ای از کتابخانه های برنامه نویسی و یکسری از قوانین برنامه نویسی نیز میباشند که هدف آن ها رفع مشکلات کدنویسی در محیط وب سایت است. این کتابخانه ها در طراحی سایت مجموعه ای از کدها و اسکریپت هایی را تشکیل میدهند و به زبان های مختلف برنامه نویسی از جمله html، css، JS و PHP میباشند. از فریم ورک ها  میتوان در حل مشکلات یا راه اندازی سایت استفاده کرد. مزیت استفاده از framework ها این است که به کدنویسی سرعت بخشیده و کار را راحت و امنیت را بیشتر میکنند. به طور کلی فریم ورک ها به دو دسته تقسیم میشوند:

تاثیر فریم ورک ها بر سئو

  • فریم ورک های کامل که از منبع کاملی تشکیل شده اند و از آن ها در تایپوگرافی، فرم ها، دکمه ها و غیره میتوان استفاده کرد.
  • فریم ورک های ساده یا همان css سیستم های ستونی را ارائه داده و با توجه به طرح سایت، عناصر آن را مثل جدول کنار هم میچینند.

فریم ورک ها (Frameworks) چه تاثیری روی سئو دارند؟

استفاده از فریم ورک ها باعث میشود که کارها سریع تر و آسان تر انجام گردد. به همین دلیل روز به روز به تعداد افرادی که از آن ها استفاده میکنند، اضافه میشود و این مبحث میتواند موضوع مهمی باشد که بخواهیم راجع به آن صحبت کنیم.  90درصد این افرادی که از frameworkها استفاده میکنند، درباره تاثیرات آن ها روی سئوی سایتشان اطلاعاتی ندارند و حتی نمیدانند استفاده درست از آن ها به چه صورت است. و 10 درصد باقی مانده اصلا از این فریم ورک ها در ساخت وب سایت خود استفاده نمیکنند.

استفاده از فریم ورک ها در سئو، بدون تاثیر نیست و استفاده درست از آن ها میتواند تاثیرات خوبی نیز به همراه داشته باشد.

باور اشتباهی که خیلی از افراد دارند این است که فریم ورک جاوا اسکریپت توسط موتورهای جستجو اجرا نمیشوند. جالب است بدانید که بسیاری از موتورهای جستجو، Java script را اجرا نمیکنند ولی خبر خوب این است که گوگل این توانایی را دارد که آن را اجرا کند.

مشکلاتی که ممکن است در رابطه با Discoverability  یا دیده شدن وبسایت به وجود بیاید.

همانطور که گفته شد سایت هایی که با جاوا اسکریپت ساخته شده اند، برای ربات های گوگل قابل درک هستند. زمانی این موضوع مشکل ساز میشود که از JS یا جاوا اسکریپت در سایت به درستی استفاده نشده باشد و این موضوع باعث میشود که صفحه وب سایت برای کاربران با تاخیر بارگذاری شود در نتیجه روی سئو تاثیرات منفی خواهد گذاشت.

علاوه بر این موضوع، مورد دیگری نیز است که میتواند سایت را در استفاده از JS دچار مشکل کند؛ آن هم این است که اگر از تکنولوژی های مورد نیاز برای درک بهتر JS استفاده نشود، ربات ها و موتورهای جستجوگر گوگل نمیتوانند سایت را درک یا آن را ایندکس کنند. یکی از راه هایی که از این مشکل جلوگیری کرده و به ایندکس کردن گوگل بیشتر کمک میکند، استفاده از کلمات کلیدی به صورت صحیح میباشد.

تاثیر فریم ورک ها بر سئو

یکی از ابزارهایی که میتواند در برطرف کردن خطاهای Discoverability  کمک کند، ابزار Url Inspection tool در سرچ کنسول میباشد. به وسیله این ابزار میتوانید لیستی را ببینید که شامل منابعی است که به دلایل مختلف توسط گوگل Fetch شده اند. همچنین منابع و محتوایی که توسط گوگل دیده نشده اند و خطا زده شده اند.

 البته قابل ذکر است که محتوای سایت توسط گوگل درک میشود و ممکن است ربات های گوگل نتوانند آن را بخوانند. البته همیشه تمام خطاهایی که ثبت میشوند صحیح نیستند و ممکن است مقطعی باشد و توسط گوگل به صورت Cache درآمده باشند.

در نسخه جدید ابزار Url Inspection tool در سرچ کنسول، قابلیت های جدیدی اضافه شده است و به وسیله آن میتوانید به اطلاعات زیر دسترسی پیدا کنید:

  • مشاهده کردن آخرین بازدید ربات های گوگل از صفحه سایت مورد نظر
  • این امکان را به شما میدهد که بتوانید چک کنید آیا صفحه مورد نظر در نتایج وجود دارد یا نه.
  • از مشکلاتی که به Mobile-friendliness و AMP مرتبط است، مطلع میشوید.
  • از خطاهای موجود در Java script باخبر میشوید.
  • امکان بررسی کردن Structured data صفحه مورد نظر وجود دارد.

ربات های گوگل به عنوان یک کاربر وارد وب سایت ها شده و محتواهای آن را بررسی و ایندکس میکنند. اگر وبسایت دارای دکمه برای کلیک کردن داشته باشد که بخواهید از آن دکمه برای نمایش محتوا استفاده کنید، بهتر است دکمه دارای لینک باشد که توسط ربات های گوگل ایندکس شود.

تاثیر فریم ورک ها بر سئو

آیا فریم ورک های متفاوت تاثیری روی سئو دارند یا خیر؟

باید بگویم که نوع فریم ورک و سایز آن هیج تاثیری روی ربات های گوگل هنگام خزش کردن در صفحات سایت نخواهد داشت و گوگل هیچ تفاوتی میان فریم ورک ها قائل نیست. تنها چیزی که برای گوگل مهم است، تعداد درخواست هایی است که برای قرار گرفتن محتوای یک صفحه از سایت در دست کاربران و گوگل ارسال میشوند. هرچه میزان این درخواست ها برای بارگذاری صفحات سایت کمتر باشند، از نظر سئو بهینه تر خواهد بود. هرچه این درخواست ها بیشتر باشند، محتوا سخت تر در دسترس کاربران قرار میگیرد در نتیجه تاثیر منفی رو سئوی سایت خواهد گذاشت.

معمولا استفاده از فریم ورک ها و جاوا اسکریپت باعث میشوند تعداد این درخواست ها افزایش پیدا کند. برای حل این مشکل نیز  راه حلی وجود دارد. با استفاده از تکنولوژی های Sever-side rendering و Hybrid rendering میتوان میزان درخواست ها را کاهش داده در نتیجه به بهینه سازی سایت کمک خواهد شد.

با توجه به مطالب، میتوان متوجه شد که Frameworkها میتوانند ضرری برای سئو نداشته باشند در صورتی که فرد راه درست استفاده از آن ها را بداند و اطلاعات کافی درباره آن ها را داشته باشد. همانطور که ملاحظه شد برای هر مشکلی که ممکن بود توسط فریم ورک ها اتفاق بیفتد راه حلی داده شده بود. پس این موضوع بستگی به خود افراد دارد که چگونه این قضیه را حل کنند.

 

دریافت مشاوره و استعلام

image

بدون نظر

    اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *