تفاوت Unity و Unreal


30 مهر 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2020-10-21T04:03:34+03:30
تفاوت Unity و Unreal

Unity و Unreal از دو موتورهای بازی ساز بسیار پرکاربرد هستند که هرکدام قابلیت های منحصر به فرد خود را دارند. Unity توسط Unity Technologies توسعه داده شد و در سال 2005 منتشر شد. برخی از عناوین معروف که از موتور Unity استفاده می کنند شامل Pillars of Eternity II، Rust، Temple Run، میباشند.

برای اینکه بدانید که از کدام موتور بازی سازی استفاده کنید از آن جایی که هر دو بسیار امکانات زیادی دارند، باید شما هدف خود را مشخص کنید که چه نوع سبک بازی را میخواهید بسازید یا به کدام یک از پلتفرم های سه بعدی، FPS و RPG علاقه مند هستید یا انواع دیگری که وجود دارند. همه این ها به هدف و چشم انداز شما نسبت به سبک بازی بستگی دارد.

اگر به بازی های 3D علاقه دارید، موتور بازی ساز Unreal میتواند بهترین گزینه باشد. با توجه به تلاش Epic Games، Unreal 4  ظاهراً از سال 2003 در حال توسعه است. Unreal یک پایه عالی برای ایجاد فیزیک و گرافیک نسل بعدی است و بخاطر داشتن روشنایی دینامیک میتواند شما را در دنیای مجازی غرق کند.

تفاوت Unity و Unreal

Unity یک موتور همه کاره است که در حال تبدیل شدن به یک محصول اصلی برای توسعه دهندگان موبایل است. اگر شما توسعه دهنده ای هستید که می خواهید به گیمرهای موبایل یا فلش گیمرها پاسخ دهید، Unity میتواند گزینه خوبی برای شما باشد.

هرکدام از این دو موتور بازی ساز خصوصیات خاص خود و طرفداران مخصوص به خود را دارند. در ادامه با یکسری از تفاوت های آن ها با یکدیگر آشنا خواهید.

  1. قیمت Unity و Unreal

Unity با اینکه کیفیت بسیار بالایی دارد ولی کاملا رایگان است. البته برای نسخه Unity Pro باید هزینه زیادی پرداخت شود. برای این نسخه هم میتوان یکبار برای همیشه خریداری شود و هم میتوان اشتراک داشته و ماه به ماه هزینه ای پرداخت شود. اگر بودجه کمی موجود است یا پروژه بازی ساده است، روش داشتن اشتراک میتواند بسیار کمک کند یا حتی استفاده از نسخه رایگان آن بسیار کمک کننده است. بسیاری از کاربران بصورت آنلاین نسخه رایگان را برای اولین بار به توسعه دهندگان توصیه می کنند و این میتواند یک اقدام هوشمندانه باشد.

Unreal نیز کاملا رایگان است ولی شاید باورتان نشود تمام نسخه های آن رایگان میباشد. همچنین یک جنبه جالب دیگر این است که در کشورهای دیگر، مدارس آن را به صورت رایگان نیز دریافت می کنند وبیشتر جنبه انگیزشی برای دانش آموزان نسبت به  نرم افزارهای رایانه ای دارد. مدارس، دانش آموزان را با دنیای طراحی بازی های رایانه ای آشنا کرده و این میتواند موضوع عالی برای پیشرفت صنعت باشد.

  1. اسکریپ نویسی Unity و Unreal

Unreal از Blueprint استفاده می کند. این خاصیت Unreal باعث میشود که کسانی که حتی از کدنویسی سر در نمی آورند بتوانند به راحتی با آن کار کنند و با استفاده از امکانات و ابزارهای آن یک محیط بازی واقعی را طراحی کنید. زبان برنامه نویسی موتور Unreal، C++ میباشد و زبان برنامه نویسی موتور Unity، #C و جاوا اسکریپت میباشد. البته Unreal به خاطر استفاده از قابلیت Blueprint، کار کردن با آن راحت تر میباشد.

Unity از C # برای اسکریپت نویسی خود استفاده می کند، که از نظر توسعه کمی پیچیده تر است. البته با خواندن مطالب آموزشی آن میتوانید راحت تر از آن استفاده کنید مخصوصا اگر تجربه اولتان برای توسعه بازی نباشد. زمانی میتوانید شانس خوبی داشته باشید که با کدها، HTML یا سایر بخش های تکنولوژی آشنا باشید. این برنامه مستقیم به شما میگوید که اگر بخشی از کدنویسی اشتباه شود، مشکل ایجاد میکند. در این برنامه فقط باید مهارت خود را در کدنویسی افزایش دهید.

تفاوت Unity و Unreal

  1. بررسی asset store در Unity و Unreal

asset store بسیار کارایی دارد و جایی هست که بازیکن میتواند حالت های زیادی را دانلود کرده و به بازی خود اضافه کند. asset store یکی از نقاط قوت در Unity به حساب می آید و دارای انواع اسکریپت ها، ابزارها، دارایی ها و حتی یکسری پروژه های آماده میباشد. برای استفاده از این فروشگاه باید یک شناسه معتبر از Unity دریافت کنید. فروشگاه یونیتی بسیار قوی تر از Unreal کار کرده است و ابزارها و مدل های آماده بیشتری در اختیار کاربر قرار میدهد.

  1. نسخه رایگان Unity دارای profiler نیست.

پروفایلر به شما این امکان را می دهد که نگاهی دقیق تر به بخش های خاصی از پروژه خود داشته باشید و به سرعت بتوانید مشکلات و نقص هایی که در کار خود مشاهده میکنید را شناسایی کنید. به همین دلیل این بخش بسیار مهم میباشد. Profiler فقط در نسخه Unity Pro آن موجود است.

  1. کیفیت گرافیکی

از نظر گرافیکی، موتور Unreal میتواند به راحتی بازی های نسل امروز را بسازد وبا جستجو در دنیای مجازی میتوانید بازی هایی که به وسیله این موتور ساخه شده است را ببینید. این موتور دارای قابلیت های گرافیکی قوی میباشد و به راحتی میتواند سیستم های پیچیده شبیه سازه شده پیشرفته داینامیک را پردازش کند. البته که Unity در بخش گرافیک 3D نسبتا گرافیک خوبی دارد اما نسبت به Unreal ضعیف تر میباشد.

  1. استفاده از کدام موتور راحت تر میباشد؟

در حقیقت جواب دادن به این سوال کمی سخت است چون اینکه شما میخواهید چگونه بازی خود را توسعه دهید بستگی به خود شما دارد. هر دو موتور از بهترین موتورها هستند و هرکدام را که انتخاب کنید اشتباه نکرده اید. این موضوع واقعاً به اولویت شخصی و بازی خاصی که شما می سازید، برمی گردد. معمولا برای بازی هایی با بودجه های بیشتر همراه با محیط های سه بعدی با ظرافت بیشتر و همراه با جزئیات دقیق تر، موتور بازی ساز Unreal پیشنهاد میشود. اگر هم به عنوان یک برنامه نویس به بازی های موبایل دو طرفه یا بازی های موبایل علاقه دارید، موتور بازی ساز Unity به شما پیشنهاد خواهد شد. اما باز هم به مهارت های سازنده بازی بستگس دارند چون این دو قابل تعویض نیز میباشند. هر دو هم از نظر گرافیکی قوی هستند هم اینکه جوامع بزرگی اطراف آن ها وجود دارد که میتوانند در این راه به شما کمک کنند.

تفاوت Unity و Unreal

همانطور که مشاهده کردید هردو موتور بازی ساز قابلیت های فوق العاده ای را دارا میباشند و تفاوت این دو طوری نیست که بتوانید یکی را انتخاب کنید. انتخاب کردن یکی از آن دو بستگی به هدف و ایده های شما دارد که ببینید با کدام میتوانید بازی خود را ساخته و توسعه دهید. امیدوارم این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد.

دریافت مشاوره و استعلام

image

بدون نظر

    اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *