سئو تکنیکال چیست؟ | آموزش سئو تکنیکال با 12 نکته مهم


17 شهریور 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2021-12-22T12:43:56+03:30
سئو تکنیکال چیست؟ | آموزش سئو تکنیکال با 12 نکته مهم

 سئو سایت در کل دارای سه قسمت بسیار مهم میباشد که این سه قسمت شامل:

 1. سئو تکنیکال (Technical SEO)
 2. سئو داخلی (On page SEO)
 3. سئو خارجی (Off page SEO)

در این مقاله می خواهیم درباره سئو تکنیکال مطالبی را با شما در میان بگذاریم. این بخش از سئو سایت بسیار بخش مهمی است که وجود ان برای ارتباط بهتر با موتور جستجو برای هر وبسایت لازم و ضروری می باشد. بطور کلی بعد از طراحی سایت، سئو مهمترین چیز در سایت میباشد.

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال چیست؟

هر وبسایت نیاز دارد که از دیدگاه گوگل رتبه بالایی به دست آورد. در واقع سئو تکنیکال ربطی به محتوا ندارد بلکه وظیفه آن مربوط به زیر ساخت یک وبسایت میباشد. به کلیه کارهایی که باعث میشود سایت شما راحت تر و سریع تر توسط ربات های گوگل ایندکس شود Technical SEO گفته میشود. باید توجه کنید که در سئو سایت تمام موارد فنی رعایت شود زیرا همانطور که گفته شد سئو تکنیکال کاری به محتوا ندارد هرچقدر هم که جذاب باشد و اگر سئو سایت شما از نظر فنی مشکل داشته باشد، سایت شما جایگاه خوبی را در جستجوی گوگل به دست نمی آورد.

سئو تکنیکال

برای اینکه از سئو سایت خوبی از نظر فنی برخوردار باشید چک لیستی از موارد سئو تکنیکال یا فنی وجود دارد که برایتان در ادامه خواهم گفت. با رعایت کردن تمام این موارد سئو وبسایت شما از لحاظ فنی بهبود پیدا خواهد کرد. این موارد به شرح زیر هستند:

 • بهینه سازی فایل Robots.txt

 Robots.txt  فایلی است که در پوشه اصلی (Root هاست) سایت شما قرار دارد و به موتورهای جستجو دستور می دهد که در کدام صفحات سایت شما می توانند خزیده و فهرست شوند و میزان دسترسی را مشخص خواهند کرد. برای اینکه اجازه ایندکس کردن صفحات سایتتان به ربات های گوگل داده شود باید در مرورگر بعد از نام دامنه خود عبارت robots.txt را بنویسید. ) بعنوان مثال (webmehr.com/robots.txt باید توجه داشته باشید که پیکربندی نادرست در پرونده robots.txt می تواند مشکلاتی را در وبسایت شما ایجاد کند.

سئو تکنیکال

 • با نصب SSL مطمئن شوید وبسایت شما https میباشد.

SSL مخفف کلمه Secure Sockets Layers میباشد و وجود آن در وب سایتتان یکی از فاکتورهای رتبه بندی به حساب می آید.  SSL  اطمینان حاصل می کند که هرگونه اطلاعات مشترک بین وب سایت و سرور شما ایمن است. انتقال وبسایت خود به https یکی از اصلی ترین کارهایی است که باید انجام شود زیرا امنیت اطلاعات کاربران سایت برای گوگل بسیار مهم میباشد. اضافه کردن SSL به وبسایت برای رسیدن به اهداف سئو کافی نیست و باید از صحیح انجام دادن تمام کارهایتان مطمئن شوید تا رتبه فعلی وبسایتتان را از دست ندهید.

 • ساختار سایت را بهینه سازی کنید.

سعی کنید تمام مطالب و محتوای وبسایت خود را دسته بندی کنید تا هنگام ورود کاربر به سایتتان سردرگم نشود و از جستجو در سایت لذت برده و زمان بیشتری را در سایت بماند.

 • بهینه سازی نقشه سایت و ارسال آن به موتورهای جستجو

نقشه سایت XML (sitemap) فایلی است که در ریشه هاست وبسایت شما قرار گرفته و تمام صفحات سایت شما را که موتورهای جستجو باید از آنها بدانند ، فهرست می کند و به آن ها نیز معرفی میکند. در این نقشه سایت XML اطلاعات مفیدی مثل آدرس صفحات و لینک ها، زمان آخرین ویرایش صفحه و... را نمایش میدهد و همچنین امکان ایندکس شدن تمام صفحات وبسایتتان افزایش میابد.

سئو تکنیکال

 • اضافه کردن structured data به صفحه اصلی وبسایت

 امروزه طرح ها و داده های ساختار یافته (structured data) برای سئو بسیار مهم هستند. این داده ها شامل کدهایی میشوند که شما در قالب وبسایت خود اضافه میکنید تا هر بخش از محتوای سایت به موتورهای جستجو معرفی شود. آنها می توانند به طور چشمگیری به شما کمک کنند تا ظاهر وب سایت شما در رتبه بالای نتایج جستجوی Google قرار بگیرد. متاسفانه بسیاری از افراد فراموش می کنند که داده های ساختاری لازم را به صفحه اصلی خود اضافه کنند و این یک اشتباه بزرگ است. صفحه اصلی یکی از مهمترین صفحات وبسایت شما میباشد و وقتی که میخواهید داده های ساختاری برای صفحه اصلی بگذارید باید مشخص باشد که مربوط به چه گروهی است. این گروها میتوانند شامل:

سازمان (مثلا طراحی وب سایت شرکتی، اگر مشاغل آنلاین هستید)، مشاغل محلی ( مانند طراحی سایت فروشگاهی و اگر حضوری فیزیکی دارید یعنی فروشگاه)، شخص (اگر وبلاگ شخصی دارید)

سئو تکنیکال

 • استفاده از Bread Crump

Bread Crumb یک منو است که شامل لینک های صفحه قبل میباشد و برای کاربر مانند یک نقشه سایت است و به او کمک میکند که کجای وبسایت قرار گرفته است.

سئو تکنیکال

 • بهینه سازی کردن صفحه 404

صفحه 404 وقتی صفحه ای در سایت شما پیدا نشود، نشان داده می شود. این می تواند به این دلیل باشد که آدرس آن صفحه تغییرکرده یا یک صفحه از سایت شما حذف شده است و دیگر در دسترس نیست. در اولین فرصت باید این مشکل را حل کنید یا قالب سایت برای این صفحه، صفحه جایگزینی را قرار دهد که کاربر را به بخش های مختلف سایت هدایت کرده و از خارج شدن آن کاربر از سایت جلوگیری شود.

 • سرعت بارگذاری سایت

یکی از ویژگی های مهم یک طراحی سایت است و به عنوان بخشی از بررسی فنی SEO تا آنجا که ممکن است باید بررسی و بهبود پیدا کند. هرچه سرعت بارگذاری سایت بیشتر باشد کاربر بیشتری را جذب خواهد کرد در نتیجه روی سئو سایت نیز موثر میباشد.

 • واکنش گرا (Responsive) بودن صفحات وبسایت

این قابلیت باعث میشود که کاربران صفحه وبسایت را روی هر اسکرینی از موبایل، تبلت و... به راحتی مشاهده کنند. responsive بودن سایت از مهمترین نکات سئو تکنیکال میباشد که هنگام کدنویسی و طراحی سایت باید به ان بسیار توجه شود. اگر وبسایتتان چنین قابلیتی را نداشته باشد، گوگل به شدت رتبه سایت را در نتایج حستجو کاهش میدهد.

 • حذف محتوای کپی و کوتاه

وجود داشتن محتوای کپی و کوتاه میتواند آسیب های جدی به سئو سایت شما وارد کند. اگر چنین محتوایی در متن، عنوان، تیتر و... در وبسایتتان وجود دارد خیلی سریع ان را حذف کنید.

 • تگ های HTML و تاثر هرکدام از این تگ ها روی سئو

 1. تگ عنوان:

عنوان صفحه میباشد که برای تمام صفحات باید مشخص شود. در این تگ باید از کلمات کلیدی استفاده شود و هر صفحه فقط یک تگ باید داشته باشد.

 1. تگ توضیحات:

به این تگ متای توضیحات نیز گفته میشود. با اینکه تاثیر مستقیمی روی سئو ندارد، ولی از آن جایی که در صفحات SERP نشان داده میشود؛ میتواند با توجه به تصمیم کاربر نسبت به کلیک کردن روی صفحه موثر باشد. در این تگ استفاده از کلمات کلیدی بی تاثیر نیست.

 1. تگ های هدینگ:

این تگ ها بخش های مختلف یک محتوا را از هم جدا میکنند و موضوعات هر بخش را نیز مشخص میکنند طوریکه کاربر با یک نگاه موضوعات وبسایت را متوجه خواهد شد و به موتورهای جستجو نیز کمک خواهد کرد.

 1. تگ موقعیت جغرافیایی:

زمانی که موقعیت جغرافیایی خود را مشخص میکنید در سئو محلی بهتر مشخص خواهید شد.

 1. تگ Alt تصاویر:

استفاده از این تگ باعث میشود که موتورهای جستجو از محتوای تصاویرتان مطلع شده و آن ها را در قسمت جستجوی تصاویر مرتبط قرار دهند.

سئو تکنیکال

 • استفاده از تگ کنونیکال

در بسیاری از وبسایت هایی که قدیمی هستند و صفحات زیادی دارند معمولا محتواهای مشابه و تکراری وجود دارند و گوگل روی این موضوع بسیار حساس میباشد. یکی از راه حل هایی که این مشکل را حل خواهد کرد استفاده از تگ کنونیکال می باشد. این تگ باید در صفحه ای قرار گرفته شود که نسخه مشابه و کامل تری دارد سپس گوگل متوجه میشود که نسخه اصلی این صفحه در کدام URL قرار دارد در نتیجه گوگل نسخه کامل تر را در صفحات نتایج، نمایش خواهد داد.

سئو تکنیکال

همانطور که گفته شد سئو سایت دارای سه بخش است که سئو تکنیکال یکی از بخش های ان میباشد. ایندکس شدن تمام صفحات وبسایت از اهمیت بالایی برخوردار میباشد که رابطه مستقیمی با سئو تکنیکال دارد. سعی کنید که این چک لیست را در وبسایت خود بطور مداوم بررسی کنید که سایتتان دچار مشکل نشود. سئو بخش مهمی از سایت میباشد حتی اگر طراحی سایت ارزان را انجام داده باشید.

بدون نظر

  اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *