طراحی رابط کاربری (UI) چیست؟


04 شهریور 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2020-08-25T04:55:08+04:30
طراحی رابط کاربری (UI) چیست؟

طراحی رابط کاربری یک اصطلاح کاملاً دیجیتالی است. رابط کاربری نقطه تعامل کاربر و یک دستگاه دیجیتالی یا محصول است مانند صفحه ی لمسی که روی گوشی هوشمند شما است یا تاچ پدی که شما برای انتخاب نوع قهوه از دستگاه قهوه ساز از آن استفاده می کنید. در رابطه با وب سایت ها و برنامه ها، طراحی UI، احساس و تعامل محصول را در نظر می گیرد. این بدان معناست که هر عنصر تعاملی و تصویری را که ممکن است کاربر با آن روبرو شود، با دقت در نظر بگیرید. یک طراح UI در مورد آیکون ها و دکمه ها، تایپوگرافی و طرح های رنگی، فاصله گذاری، شبیه سازی و طراح های جذاب دیگر فکر خواهد کرد.

طراحی رابط کاربری (UI)چیست؟

کاربران برای استفاده از یک اپلیکیشن ابتدا ظاهر طراحی اپلیکیشن را دیده و جذب میشوند و سپس به سراغ کارایی آن میروند. با اینکه ظاهر همه چیز یک اپلیکیشن نیست ولی رابط کاربریUI )) نقش بزرگی در تحت تاثیر قرار دادن کاربران دارد. توجه کنید UI و UX را باهم اشتباه نگیرید. هرکدام نقش مهمی در ساخت یک اپلیکیشن دارند. همانطور که گفته شد UI نقش طراحی اپ را دارد و ظاهر و عملکرد بصری آن را طراحی میکند درحالیکه UX برنامه های کاربردی را در اختیار کاربران قرار داده و سطح رضایت آن ها را افزایش میدهد.

هدف از طراحان ایجاد رابط هایی است که کاربران از آن استفاده ساده و لذت بخش می کنند. طراحی UI به رابط های گرافیکی کاربر و اشکال دیگر (به عنوان مثال ، رابط های کنترل شده صدا) اشاره دارد. طراحی UI نقاط قوت و بخش های بصری برند را به رابط محصول واگذار می کند و اطمینان حاصل می کند که این طرح، سازگار و منسجم و از نظر زیبایی قابل تایید است.

طراحی UX و طراحی UI با هم ارتباط مستقیمی دارند!

تصور کنید شما یک اپلیکیشن را دانلود کرده اید. زمانیکه آن را بارگیری کردید، متوجه می شوید که متن در هر صفحه به سختی قابل خواندن است، فکر کنید متن زرد با زمینه سفید وجود دارد؛ از این گذشته دکمه ها به هم بسیار نزدیک هستند. آنها مرتباً به اشتباه اشتباه زده میشوند! این یک مورد از UIی بد است که هر چه UX خوب بوده را از بین می برد.

از طرف دیگر ، آیا تاکنون به یک وب سایت واقعاً زیبا دسترسی پیدا کرده اید ولی بخش های آن به خوبی کار نمیکنند و چیدمان درستی  ندارند. برعکس اتفاق قبل! UI خوب هرگز نمی تواند UX بد را جبران کند. مثل چیدن کیک زیبا و تزئین کردن آن است که در هنگام خوردن کیک طعم بدی از آن را حس میکنید.

تمام چیزهایی که در اینجا مطرح شد به این معنا نیست که طراحی UI همه چیز در مورد ظاهر است. طراحی UI فقط در مورد ظاهر است؛ طراحان UI تأثیر زیادی در دسترسی یا فراگیر بودن یک محصول دارند. آنها سؤالاتی از قبیل "چگونه می توان از ترکیب های مختلف رنگ برای ایجاد کنتراست و تقویت خوانایی استفاده کرد؟" یا "چه جفت رنگ هایی را برای کور رنگی استفاده می کنند؟" دارند که در طراحی اپلیکیشن تاثیر زیادی میگذارند.

بدون نظر

    اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *