طراحی رابط کاربری UX


09 مرداد 1401

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2022-07-31T17:00:00+04:30
  طراحی رابط کاربری UX

طراحی رابط کاربری که با نام طراحی رابط کاربری نیز شناخته می شود به طراحی زیبایی شناختی رابط کاربری محصول اشاره دارد. این فرآیند ایجاد رابط ها - یعنی برنامه ها و وب سایت ها - با تمرکز بر ظاهر و سبک است. طراحی رابط کاربری به طور کلی به رابط های کاربر دیجیتال اشاره دارد، اما شامل رابط های فعال صوتی (VUI) نیز می شود. طراحی UI تجربه بصری کاربر را در اولویت قرار می دهد. یک رابط کاربری خوب، کاربردی، قابل اعتماد و دلپذیر برای استفاده است. طراحی UI باید تلاش کاربر برای سرمایه گذاری در تعامل با یک محصول را به حداقل برساند و به کاربران کمک کند تا به راحتی به اهداف خود دست یابند. 
مانند طراحی UX، طراحان از روش های طراحی کاربر محور (مصاحبه با کاربر، مشاهدات مستقیم و غیره) استفاده می کنند تا در مورد مخاطبان هدف خود بیاموزند و اطمینان حاصل کنند که زبان بصری که به کاربر رابط معرفی می کنند به خوبی با آن سازگار است. بسیار مهم است که رابط کاربری را از نظر زیبایی شناسی دلپذیر کنیم زیرا رابط هایی که زیبایی شناسی خوبی دارند، با توجه به جلوه زیبایی، قابلیت استفاده، توسط کاربران نهایی قابل استفاده تر تلقی می شوند. این کار را با استفاده از مواردی مانند الگوها، فاصله، متن و رنگ برای راهنمایی کاربر انجام می دهد.  طراحی رابط کاربری UX

 

 


رابط کاربری چیست؟
رابط کاربری نقطه تعامل بین انسان و رایانه (یا در مورد رابط کاربری مجازی، تعامل شفاهی و شنیداری) در یک برنامه، صفحه وب یا دستگاه است. این می تواند شامل صفحه کلید، صفحه نمایش و ظاهر یک دسکتاپ باشد. عناصر رابط کاربری به طور کلی در یکی از چهار دسته قرار می گیرند:
کنترل های ورودی که به کاربران اجازه می دهد اطلاعات را در سیستم وارد کنند، مانند فیلد ورودی که به کاربران اجازه می دهد با آدرس ایمیل خود ثبت نام کنند.
اجزای ناوبری که به کاربران کمک می کند در یک محصول یا وب سایت حرکت کنند، به عنوان مثال یک منوی همبرگر در اندروید.
اجزای اطلاعاتی، از جمله اعلان‌ها، نوارهای پیشرفت، جعبه‌های پیام که اطلاعات را با کاربران به اشتراک می‌گذارند.
کانتینرهایی که امکان گروه بندی محتوای مرتبط را فراهم می کنند، مانند آکاردئون ها و لیست هایی که به صورت عمودی روی هم چیده شده اند با قابلیت نمایش و پنهان کردن.
مهمترین عناصر در طراحی UI چیست؟
طراحی رابط کاربری خوب برای موفقیت یک محصول ضروری است. بدون آن، کاربران ممکن است محصولی را غیرقابل استفاده بیابند. اکثر طراحان از مجموعه ای از اصول طراحی UI پیروی می کنند تا طرح های خود را هدایت کنند و موفقیت محصولات خود را تضمین کنند. مهمترین عناصر طراحی رابط کاربری عبارتند از:
کاربران را در کنترل رابط قرار دهید.
تعامل با یک محصول را راحت کنید.
کاهش بار شناختی.
رابط های کاربری را سازگار کنید.

 

  طراحی رابط کاربری UX
 
رشته ها، مفاهیم و شیوه های اصلی طراحی UI
اکنون که درک خوبی از چیستی رابط کاربری داریم، اجازه دهید برخی از رشته‌ها، مفاهیم و تئوری‌هایی را که اساس اساسی طراحی رابط کاربری را تشکیل می‌دهند، بررسی کنیم.
اصول گشتالت
ارتباطات نقش اصلی را در طراحی UI و UX ایفا می کند و اصول گشتالت به طور گسترده توسط طراحان UI استفاده می شود تا به آنها کمک کند درک کنند که کاربران چگونه محرک های پیچیده اطراف خود را تفسیر و پردازش می کنند. آنها که توسط روانشناسان گشتالت توسعه یافته اند، نشان می دهند که ذهن ما تمایل دارد چیزها را به روش های قابل پیش بینی گروه بندی و سازماندهی کند. درک نحوه عملکرد ذهن کاربر به طراحان رابط کاربری کمک می کند تا رابط هایی را طراحی کنند که مردم از استفاده از آنها لذت ببرند.
الگوهای طراحی رابط کاربری
آیا تا به حال توجه کرده اید که اکثر محصولات از قراردادهای طراحی خاصی مانند منوی کشویی یا نوار ناوبری بالا پیروی می کنند؟ این تکرار عناصر یا ویژگی های مشترک به عنوان الگوهای طراحی UI شناخته می شود. الگوهای طراحی رابط کاربری راه حل های عمومی و قابل استفاده مجدد برای مشکلات رایج هستند. در اینجا برخی از الگوهای رایج طراحی UI آورده شده است:
مشکل: کاربر می خواهد چه کاری انجام دهد؟
زمینه: چه زمانی باید از مدل استفاده شود؟
راه حل: راه حل چیست؟
مثال: مدل قبلا کجا و چگونه پیاده سازی شده است؟
اکثر طراحان از الگوهای طراحی UI برای شکل دادن به کار خود استفاده می کنند و بنابراین رابط های کاربری مشابهی را طراحی می کنند.
طراحی UI پاسخگو
متشکل از ترکیبی از تصاویر انعطاف پذیر، شبکه ها و طرح بندی ها و کاربر پسند می باشد. طراحی وب پاسخگو با خواندن هوشمندانه پرس و جوهای رسانه CSS، به طور مستقیم به رفتار و محیط کاربر بر اساس اندازه صفحه نمایش، پلت فرم و جهت گیری پاسخ می دهد.
سخن پایانی
امیدواریم مطالب ارائه شده برای افزایش اطلاعات شما در زمینه طراحی رابط کاربری UX مفید واقع شده باشد. 
 

بدون نظر

    اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *