طراحی سایت MVC


15 مهر 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2020-10-06T02:14:42+03:30
طراحی سایت MVC

MVC یک مدل برای طراحی سایت و از بروز ترین تکنولوژی ها به حساب می آید و بعنوان یک معماری جذاب میان برنامه نویسان محبوب شده است. این پلتفرم یک الگوی منعطف و قدرتمند برای برنامه نویسی چند لایه میباشد. MVC مخفف کلمه Model View Controller میباشد. این سه قسمت هر کدام دارای مسئولیتی جداگانه و ارتباط با بخشی را بر عهده دارند و با ترکیب با یکدیگر پروژه نهایی را تحویل خواهند داد:

  1. Model (مدل)

این بخش که از اصلی ترین بخش ها در این سه قسمت است ربطی به ظاهر سایت ندارد بلکه با پایگاه داده در ارتباط است و اگر قصد خواندن اطلاعاتی را دارید یا میخواهید ان را از پایگاه داده خارج کنید، باید آن اطلاعات را به این بخش بفرستید. این بخش حتی یکسری اطلاعات را از دیتابیس بازیابی کرده و عملیات مشخصی روی ان انجام میدهد و سپس اطلاعات جدید را در دسترس قرار میدهد.

  1. View (ظاهر)

این قسمت همانطور که از اسمش هم مشخص است مربوط به ظاهر وبسایت و نمایش بخش ظاهری UI به کاربران میباشد. این بخش از یک وبسایت به وسیله داده هایی که از Model دریافت شده، طراحی میشوند که باعث میشود یکسری متن، لیست ها و... روی صفحه نمایش داده شوند.

  1. Controller (کنترل کننده)

کنترل کننده ها وظیفه امنیت سایت شما را بر عهده ندارند بلکه ارتباطی را بین view و model را برقرار میکنند و به عملیات کاربران مثل کلیک کردن یا تیک زدن رسیدگی میکنند.

طراحی سایت MVCطراحی سایت MVC

MVC در طراحی سایت مزیت هایی دارد که برایتان ذکر خواهم کرد:

  • طراحی سایت را بسیار سریع جلو میبرد و یکی از دلایل آن این است که از روش برنامه نویسی موازی پشتیبانی میکند. روش این نوع برنامه نویسی به این شکل است که 3 نفر بطور همزمان میتوانند روی یک پروژه کار کنند در نتیجه طراحی سایت خیلی سریع تر جلو خواهد رفت.
  • قابلیت تولید چند View را برای هر Model را دارد. MVC میتواند روز به روز ابزارهای جدیدی را برای این کار فراهم کند و از الگوی MVC که در طراحی سایت استفاده میشود نیاز به کدنویسی کمتر میشود در نتیجه برای تولید چند ظاهر برای هر model وقت کمتری خواهد گرفت.
  • ایجاد تغییرات روی وبسایت هیچ تاثیری روی تمام model ها نمیگذارد. بعنوان مثال اگر میخواهید رنگ یا فونت بخشی از وبسایت را تغییر دهید؛ به علت اینکه ساختار view کاملا جدا از model میباشد اینکار خیلی راحت و سریع انجام خواهد شد بدون ان که روی طراحی کل سایت تاثیر بگذارد.
  • طراحی سایت به وسیله الگوی MVC با اصول سئو بسیار سازگار میباشد و قابلیت این را دارد که وبسایتی را مطابق با سئو طراحی کند.
  • امنیت در این پلتفرم بسیار قابل توجه است زیرا کدهای حساس در لایه های مختلف میباشند.

پروژه ها و وبسایت هایی که از طریق MVC طراحی میشوند هم زمان کمتری میگیرند و هم هزینه کمتری را میبایست پرداخت کنید. ایجاد تغییرات روی وبسایتی که با این پلتقرم طراحی شده است بسیار راحتتر از سایر پلتفرم ها میباشد زیرا تغییرات حتی جزئی روی طراحی تمام پروژه تاثیر نخواهد گذاشت و علت ان هم جدا بودن view از model میباشد. درک کردن معماری سه لایه MVC بسیار اهمیت دارد. شاید با خودتان بگویید که همان حالت عادی در یک لایه طراحی میکنید ولی باید این نکته را یاداوری کنم که درک و یاد گرفتن معماری سه لایه بسیار پرکاربرد است و خیلی کارتان را نیز راحت تر خواهد کرد.

بدون نظر

    اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *