مزیت های تست کردن ومقایسه با تست دستی


19 مهر 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2021-12-20T09:59:47+03:30
مزیت های تست کردن ومقایسه با تست دستی

تست نرم افزار، کیفیت نرم افزار را پس از اینکه یک برنامه نویس آن را توسعه دهد، تعیین می کند. این موضوع فقط شامل نرم افزار نمیشود بلکه بعد از اتمام طراحی سایت و تحویل آن به مشتری باید تمام موارد تست شود. این فرایند شامل ارزیابی اطلاعات مربوط به یک محصول یا سایت است. رقابت سختی در دنیای تکنولوژی وجود دارد، بنابراین هر شرکت باید عملکرد فوق العاده خوبی داشته باشد. آزمایش نرم افزار یا سایت‌ها به مشاغل کمک می کند تا نقص در نرم افزار خود را مشخص کرده و اصلاحات مناسب را انجام دهند؛ همچنین به مشاغل کمک می کند تا خطاها و اشکالات را پیدا کنند تا بتوانند ظرفیت و دقت کل سیستم را بهبود ببخشند.

تست کردن چه مزیت هایی در توسعه یک نرم افزار دارد؟

وقتی کیفیت برنامه خوب باشد، ماندگاری بیشتری خواهد داشت و حتی اگر روی حداکثر ظرفیت فشرده شود، عملکرد آن بسیار کارآمد خواهد بود. همچنین نرم افزار می تواند به گونه ای پیکربندی شود که حتی در شرایطی که به حد مطلوب نیز نرسیده باشد، به خوبی کار کند. آزمایش همچنین می تواند امنیت کلی را بهبود بخشد، اما آزمایش یک پروسه ساده نیست. هر روز چالش های دشواری پیش خواهد آمد که شامل کدگذاری و رمزگشایی هستند. فرآیند تست یک مرحله مهم در طول توسعه نرم افزار است زیرا هر بخش کوچک باید آزمایش شود تا از صحت و اعتبار آن اطمینان حاصل شود. همچنین تست‌هایی که باید بعد از طراحی سایت انجام گیرد سبب میشود سایت بدون مشکلی تحویل مشتری داده شود و در نتیجه شرکت طراحی سایت مورد نظر اعتبار بیشتری کسب میکند. علاوه بر این ها دلایل دیگری که موجب میشود یک نرم افزار تست شود شامل:

مزیت های تست کردن ومقایسه با تست دستی

 1. صرفه جویی در هزینه

حتما برایتان سوال میشود چگونه تست کردن نرم افزار باعث این اتفاق میشود! من با یک مثال این موضوع را بریتان روشن میکنم. تصور کنید که شما یک برنامه بانکی را دانلود کرده اید که کمترین کارمزدها را در بازار برای ارسال سریع پول دارد. شما سعی کردید "ثبت نام کنید" ولی یک پیام "خطا" نشان داده شد. اکنون به دلیل این مشکل نه تنها شما بلکه بسیاری از کاربران دیگر نمی توانند در آن برنامه "ثبت نام" کرده و از آن استفاده کنند. بنظرتان چه اتفاقی خواهد افتاد؟ تجارت آنها ضرر خواهد کرد زیرا برنامه آن ها از همان ابتدا با مشکل روبرو شد و خیلی از کاربران از استفاده از آن منصرف شدند و مطمئنا برنامه مشابه دیگری را پیدا کرده و کار خود را انجام میدهند و احتمالاً هرگز به دلیل تجربه بدی که از برنامه قبلی داشته اند، دیگر به آن باز نخواهند گشت.

آزمایش اساساً به شما کمک می کند تا در طولانی مدت در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید زیرا نقص ها قبل از بروز مشکلات بزرگتر برطرف خواهند شد. هزینه های تعمیر و نگهداری نیز کمتر است و در پایان اگر محصول 100 درصد آنطور که باید کار کند، هیچگونه صدمه بزرگی به کسب و کار شما وارد نخواهد شد.

 1. امنیت

نکته مهم دیگر ایجاد امنیت است. موقعیت های بسیاری وجود داشته است که اطلاعات کاربر به سرقت رفته یا هکرها به آنها دسترسی پیدا کرده و از آنها برای منافع خود استفاده کرده اند. به همین دلیل است که مردم به دنبال محصولات معتبری هستند که بتوانند به آنها اعتماد کنند. چگونه آزمایش میتواند به امنیت محصول شما کمک کند؟

 1. کاربر یک محصول با امنیت بالا را دریافت میکند.
 2. اطلاعات شخصی و داده های کاربر را ایمن نگه میدارد.
 3. محصولات بدون آسیب پذیری هستند.
 4. مشکلات و خطرات از قبل برطرف می شوند.
 1. افزایش کیفیت محصول

برای اینکه چشم انداز محصول شما زنده شود، باید مطابق برنامه ای که طرح شده، کار کند. پیروی از الزامات محصول تا حدی ضروری است، زیرا به شما کمک می کند نتایج نهایی مورد نظر را بدست آورید. محصولات همیشه به طرق مختلف به کاربران سرویس می دهند، بنابراین بسیار مهم است که ارزش وعده داده شده را به دست بیاورد، به همین دلیل باید از آن محصول مطمئن بود که برای مشتری تجربه خوبی را میسازد.

 1. ایجاد رضایت مشتری

زمانی که بهترین محصول را وارد بازار کنید، مطمئنا اعتماد مشتریان را به دست می آورید که میتواند تاثیرات بلند مدت به همراه داشته باشد. هنگامی که مشتریان تجربه شگفت انگیزی را از آن محصول تجربه می کنند، بدون شک به دوستان خود می گویند و تبلیغات دهان به دهان خود باعث تبلیغ محصول خواهد شد. یادتان باشد جلب اعتماد مشتری کار آسانی نیست و به دقت زیادی نیاز دارد.

مزیت های تست کردن ومقایسه با تست دستی

روش هایی که میتوان یک نرم افزار را تست کرد

تست نرم افزار دامنه عظیمی است، اما می توان آن را به طور کلی در دو زمینه دسته بندی کرد: تست دستی و تست خودکار که هرکدام دارای مزایا و معایبی هستند. مهم این است که تفاوت را بدانید و اینکه چه زمانی از هر یک برای بهترین نتیجه استفاده کنید. آزمایش، بخشی جدایی ناپذیر از هر پروژه نرم افزاری موفق است. نوع آزمایش (دستی یا خودکار) به عوامل مختلفی از جمله نیازهای پروژه، بودجه، جدول زمانی، تخصص و مناسب بودن بستگی دارد. البته سه عامل حیاتی هر پروژه زمان، هزینه و کیفیت است وهدف هر پروژه کاهش هزینه و زمان مورد نیاز برای تکمیل موفقیت آمیز آن با حفظ کیفیت تولید است.

تفاوت های تست خود کار و تست دستی

آزمایش دستی و تست خودکار دو محدوده وسیع را در بر می گیرند. در هر گروه، روش های آزمایش خاصی مانند آزمایش جعبه مشکی، آزمایش جعبه سفید، آزمایش یکپارچه سازی، آزمایش سیستم، آزمایش عملکرد و آزمایش لود شدن، در دسترس است. بعضی از این روش ها برای آزمایش دستی مناسب ترند و بعضی دیگر بهتر است از طریق تست خودکار انجام شوند. و اما مقایسه تست خودکار و تست دستی:

 • آزمایش دستی به دلیل خطای انسانی در همه زمان ها دقیق نیست، به همین دلیل از قابلیت اطمینان کمتری برخوردار است در حالیکه آزمایش خودکار به دلیل استفاده از ابزارها و اسکریپ ها قابل اعتمادتر میباشد.
 • تست دستی بسیار وقت گیر است ولی آزمایش خودکار به خاطر استفاده از ابزارهای نرم افزاری میزان قابل توجهی سریع تر میباشد.
 • در این روش منابع انسانی بسیاری به کار گرفته میشوند در نتیجه این خود یک سرمایه گذاری نیاز دارد. همچنین در تست خودکار از ابزارهای تست استفاده میشود در نتیجه به سرمایه گذاری نیاز دارد.
 • تست دستی فقط زمانی عملی است که موارد تست یک یا دو بار اجرا شود و تکرار مکرر نیازی نیست. در حالیکه تست خودکار زمانی عملی است که در یک مدت زمانی، موارد آزمایشی به طور مکرر اجرا میشوند.

مزیت های تست کردن ومقایسه با تست دستی

چه زمانی باید از تست دستی و چه زمانی باید از تست خودکار استفاده شود؟

تست دستی برای موارد زیر مناسب است:

 • آزمایش اکتشافی

این نوع تست به دانش، تجربه، مهارت های تحلیلی / منطقی، خلاقیت، درک و بصیرت نیاز دارد. در این تست شما به میزان user-friendly، کارامد یا مناسب بوددن نرم افزار یا محصول برای کاربران نهایی؛ نیاز دارید. در این آزمایش مشاهده انسانی مهمترین عامل است، بنابراین تست دستی ترجیح داده می شود.

 • آزمایش Ad-hoc

برای این آزمایش رویکرد خاصی وجود ندارد. این یک روش کاملاً برنامه ریزی نشده برای آزمایش است که در آن درک و بینش تستر تنها عامل مهم میباشد.

تست خودکار ترجیحا برای موارد زیر مناسب است:

 • آزمایش رگرسیون (Regression)

در این جا تست خودکار به دلیل تغییر کد تکرارشونده و توانایی اجرای به موقع رگرسیون مناسب است.

 • و همچنین آزمایش لود شدن (load)، تست اجرای پی در پی و تست عملکرد (performance) از تست هایی هستند که بهتر است با تست خودکار انجام شوند.

آزمایش نرم افزار اکنون یکی از مولفه های اصلی تولید محصول نرم افزار است زیرا باعث بهبود ثبات و عملکرد می شود. اگرچه مزیت اصلی آزمایش شامل اصلاح خطا و رفع اشکال است، اما آزمایش همچنین به کسب و کارها کمک می کند تا نتیجه واقعی و مورد انتظار را درک کنند تا بتوانند کیفیت محصولات خود را بهبود بخشند. اگر نرم افزاری بدون آزمایش تولید شود، می تواند برای خریداران خطرناک باشد زیرا نرم افزار دارای یک چرخه عمر منحصر به فرد است که دارای مولفه های فنی مهمی میباشد. آزمایش نرم افزار بخش مهمی از فرایند توسعه نرم افزار است.

همچنین فرایند تست کردن بعد از طراحی سایت در هر حرفه‌ای مانند طراحی سایت فروشگاهی و ...  نیز بسیار مهم میباشد. بعد از اتمام طراحی وب سایت، برخی افراد اقدام به سئو کردن سایت خود میکنند؛ جالب است بدانید حتی ابزارهایی برای تست فرایند سئو سایت نیز وجود دارد. بهینه سازی سایت بسیار مهم میباشد زیرا سبب توسعه آن میشود.

در صورتیکه بودجه کمی برای راه اندازی سایت خود داشتید میتوانید برای طراحی سایت ارزان را اقدام کنید البته مجددا با شرکت مورد نظر خود در اینباره مشورت کنید.

 

دریافت مشاوره و استعلام

image

بدون نظر

  اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *