نمونه قرارداد برنامه نویسی


27 خرداد 1400

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2021-12-18T10:26:10+03:30
نمونه قرارداد برنامه نویسی

نمونه قرارداد برنامه نویسی، قراردادی است که میان کارفرما و برنامه نویس بسته میشود. این روزها با پیشرفت تکنولوژی، اکثر افراد به سمت طراحی سایت برای کسب و کار خود کشیده میشوند یا اینکه اکثرا به سمت برنامه نویسی در زمینه طراحی سایت‌های مختلف مثل طراحی سایت فروشگاهی، خدماتی، شخصی و ... سوق داده میشوند که کار خود را شروع کنند. روزانه تعداد زیادی از سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها، نرم افزارها و ... طراحی میشوند که روزبه‌روز انجام کارها را برای مردم راحتتر میسازند. متقاضیان برنامه‌نویسی در حال افزایش است. نگرانی هر برنامه نویس این است که بتواند در مقابل کاری که انجام میدهد، از حقش دفاع شده و از ایجاد اختلافات بین کارفرما و برنامه نویس جلوگیری گردد. بهترین راه‌حل، تهیه قرارداد برنامه نویسی است که تمام کار در آن شرح داده خواهد شد.

زمانیکه کارفرما یک سفارش طراحی سایت را به یکی از برنامه نویس‌های خود میسپارد، آن برنامه نویس موظف به انجام آن کار میباشد و از این جهت که کار محول شده با برنامه ریزی و مسئولیت پذیری پیش رود قراردادی تحت عنوان نمونه قرارداد برنامه نویسی با نیرو بسته میشود که در آن شرح موضوع و زمان تحویل کار قید میشود. در متن این قرارداد کارفرما به صورت خیلی کامل درباره نحوه انجام کار توضیح میدهد تا پروژه به نحو احسنت انجام شود.

تشخیص یک فرد یا یک شرکت ماهر در طراحی سایت که قصد عقد قرارداد برای طراحی یک وب سایت را دارید کار سختی نمی باشد. برای مثال کافیست در وهله اول از آنها بخواهید تا نمونه کارهایی که در زمینه های طراحی سایت فروشگاهی یا سایت های اختصاصی انجام داده اند را به شما نشان دهند. به این نکته توجه کنید که چند درصد این سایت‌ها با استاندارد های سئو سایت همخوانی دارند.

اگر برای طراحی سایت قصد عقد قرارداد دارید و با روش‌های تبلیغاتی همچون طراحی سایت ارزان به آن شخص یا مجموعه جذب شدید باید اندکی در عقد قرارداد تعلل کنید. زیرا انجام طراحی سایت ممکن است برای شما ارزان دربیاید اما با چه کیفیتی؟ پس اگر قصد دارید همچنان که پروژه خود را به این افراد بسپارید، پارامترهایی کیفیت که در نظرتان هست را هم با آنها در قرارداد شرط کنید.

توجه داشته باشید که نمونه قرارداد برنامه نویسی جزئی از قراردادهای قانون مدنی نیست و با توافق طرفین، این قرارداد نوشته شده و بسته میشود. هدف اصلی از این قرارداد این است که برنامه نویس این موضوع در ذهنش گنجانده شود که مسئولیتی داشته و باید طی زمان مشخص شده آن را تحویل دهد و مبلغ مشخصی را بعد از تحویل، دریافت خواهد کرد. این قرارداد چون دو طرفه میباشد، یک طرف قرار نمیتواند آن را فسخ کند و باید توافق از طرف هردو باشد.

 

نمونه قرارداد برنامه نویسی

 

وظایف و تعهدات کارفرما و برنامه نویس بر طبق نمونه قرارداد برنامه نویسی

 • برنامه نویس باید طی زمان مشخص شده کار را تحویل دهد.
 • اگر برای اجرای پروژه به نیرو نیاز داشت، خودش مسئول پرداخت حقوقشان بوده و شرکت مسئولیتی در قبال آن‌ها ندارد.
 • برنامه نویس در صورتیکه پروژه هزینه دربربگیرد، میتواند هزینه آن را از کارفرما دریافت کند.
 • باید اطلاعات کافی، درباره پروژه مورد نظر به دست آورد که با یک پیش زمینه، کار خود را استارت بزند.

علاوه بر برنامه نویس که یکسری تعهدات را برعهده دارد، کارفرما هم به همین شکل یکسری تعهدات برای او در قرارداد قید خواهد شد، از جمله:

 • کارفرما باید تمام اطلاعات مورد نیاز را جامع و کامل در اختیار برنامه نویس قراردهد.
 • کارفرما وظیفه دارد که در صورت نیاز و بهبود و سرعت بخشیدن به کار، توصیه‌هایی را به برنامه نویس ارائه دهد.
 • باید در زمان مقرر شده مبلغ مشخص شده را به برنامه نویس پرداخت نماید.
 • ویژگی‌های نمونه قرارداد برنامه نویسی
 • نام طرفین قرارداد و مشخصاتشان
 • قوانین مربوط به برنامه‌نویس و وظایف او
 • توضیحاتی درباره نحوه پرداخت
 • مدت زمان تحویل پروژه
 • طریقه قرارگرفتن سورس کدها در اختیار کارفرما
 • مشخص کردن مدت زمان معینی بعد از تحویل پروژه برای رفع ایرادات

محرمانه بودن اطلاعات

برنامه نویس باید در مقابل یکسری اطلاعات محرمانه، درباره پروژه طراحی وب سایت، که در دسترس او قرار داده میشود، مسئول باشد و آن را فاش نکند. او نباید اطلاعات مربوط به نرم افزار، از جمله هر گونه اطلاعات مربوط به کد نرم افزار، مشخصات یا کسب و کار مشتری خود را برای یک شخص ثالث عنوان کند. کپی از هرگونه اطلاعات محرمانه یا هر محتوای مبتنی بر مفاهیم مندرج در اطلاعات محرمانه برای استفاده شخصی یا برای توزیع، سواستفاده از آن اطلاعات محرمانه، نتبجه خوبی را دربرنخواهد گرفت.

 

نمونه قرارداد برنامه نویسی

 

در این مقاله سعی شد اطلاعاتی درباره نمونه قرارداد برنامه نویسی در اختیار شما قرار داده شود. اگر بخواهیم یک جمع بندی کلی بزنیم و هدف از نمونه قرارداد برنامه نویسی را بررسی کنیم، یکی از بین رفتن دغدغه‌های برنامه نویسان است که دغدغه‌ای درباره ضایع شدن حقشان را نداشته باشند. دوم اینکه در یک شرکت طراحی سایت به چنین قراردادهایی نیاز است که برنامه نویس به کارش جدی‌تر نگاه کرده و با برنامه‌ریزی پروژه را پیش ببرد که سر زمان مقرر آن را تحویل دهد. برخی از شرکت‌ها خسارتی را در قبال دیرکرد تحویل پروژه نیز درنظر میگیرند که خود نیز در دقیق‌تر پیش رفتن کار کمک میکند. اینگونه هم کارفرما وظایف خود را میداند، هم برنامه نویس به وظایف و تهعدات خود اشراف کامل خواهدداشت.

دریافت مشاوره و استعلام

image

بدون نظر

  اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *