هزینه طراحی UI و UX


08 مهر 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2020-09-29T20:03:22+03:30
هزینه طراحی UI و UX

طراحی UI و UX از مهمترین بخش های طراحی یک اپلیکیشن هستند. این دوقسمت جدا ناپذیر بوده و هرکدام دیگری را تکمیل میکند. فرض کنید یک اپلیکیشن کارایی خوبی داشته باشد ولی ظاهر زیبایی نداشته باشد، کاربری جذب نخواهد شد زیرا ترکیب رنگ ها و استفاده از رنگ ها و انیمیشن های متفاوت که نقش خاصی را در اپ داشته باشند همه در جذب کاربر تاثیر بسزایی دارند. و برعکس اگر اپ شما ظاهر جذابی داشته باشد ولی کارایی ان نیاز مشتری را برطرف نکند، کاربر نه تنها به ظاهر آن نگاهی نمیکند بلکه آن اپ را ممکن است از روی گوشی هوشمند خود پاک کند.

هزینه طراحی UI و UX

طراح در این داستان نقش مهمی را دارد. زیرا خلاقیت او بسیار مهم است. علاوه بر این موضوع باید تمام المان ها مثل تم، فونت، گرافیک ها و... که استفاده شده اند یکپارچه و منظم باشند که ثبات یک اپ حفظ شود. سادگی در طراحی یک اپ مهم است زیرا از سردرگمی کاربر جلوگیری میکند و او میتواند به راحتی با ان کار کند. طراحی UI و UX با توجه به نیازهای کاربر اهمیت بسیاری دارد. اگر یک اپ نیازهای کاربر را برطرف نکند، بی فایده است و این موضوع به این بستگی دارد که شما قبل از تصمیم به طراحی برای آن هدف گذاری کرده اید یا خیر یا اینکه بعنوان مثال از خودتان پرسیده اید که این برنامه به کدام نیاز جامعه رسیدگی میکند. 

هر قسمت از ساخت و طراحی اپ هزینه های خاص خود را دارد واین هزینه ها بستگی به عواملی دارند که ما در اینجا آن ها را مورد بررسی قرار میدهیم. هزینه طراحی به امکانات و انچه که در دسترس قرار میگیرد بستگی دارد. هرچه این طراحی ها پیچیده تر باشد هزینه بیشتری خواهد داشت.

نمونه سازی اولیه یا طراحی UX موبایل یکی از خدمات اصلی در روند طراحی اپلیکیشن است.  بسته به پیچیدگی پروژه، این روند ممکن است شامل یک طرح اولیه سیستم یا ایجاد فایر فریمUX  بطور مستقیم باشد. این بر کل تخمین هزینه نمونه اولیه تأثیر می گذارد.

طرح اولیه (sketch) : اگر یک پروژه واقعاً پیچیده باشد، در نتیجه ویژگی های زیادی را در بر می گیرد و مسیر دشوارتری را نیز دارد. معمولا طرح های اولیه به این هدف ساخته میشوند که مکانیزم اصلی و پیچیده یک اپ را نمایش دهد. این قسمت روی هزینه تاثیر دارد.

فایر فریم UX (wire frame): فقط با کمک ابزارهای اختصاصی طراحی برنامه موبایل ساخته می شوند. در طی این مرحله طراحان، ساختار یک برنامه آینده را با تمرکز بر قابلیت استفاده و جریان آن بیان می کنند. وظیفه اصلی آن ها، بدست آوردن مفهوم بصری یک برنامه کاربردی است که به عنوان یک درک کلی از محصول و تمام مکانیزها عمل می کند. UX اسکلت یک برنامه به حساب می آید. این قسمت به قیمت نهایی طراحی بسیار کمک خواهد کرد.

نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که روش هایی هستند که به طراحی اپ سرعت میبخشند. این روزها، ابزارهای طراحی مانند Figma امکان تبدیل اسکچ ها (sketches) به وایر فریم ها (wireframe) را داشته که مستقیماً با استانداردهای طراحی UX مطابقت دارند. این موضوع به طراحی برنامه UX سرعت میبخشد و به کاهش هزینه طراحی یک برنامه کمک می کند.


بسیاری از عوامل می توانند تا حد زیادی بر هزینه نهایی برنامه UI تأثیر بگذارند، از جمله سبک انتخاب شده، پیچیدگی کلی، ایجاد آیکون های سفارشی. دلیل اینکه وقت زیادی برای پیاده سازی آیکون های سفارشی صرف میشود و زمان آن معمولا مشخص نیست به همین دلیل نمیتوان گقت دقیقا هزینه طراحی یک برنامه چقدر خواهد بود.

برندسازی یکی دیگر از مراحل اساسی طراحی رابط برنامه (UI) گوشی همراه است زیرا شامل ایجاد آرم ، فونت و تصاویر برند تجاری میباشد. عملیات مربوط به برند سازی روی هزینه UI موثر است.

طراحی انیمیشن از دیگر کارهایی است که UI در یک اپ طراحی میکند و بسیار کار وقت گیر و دشواری میباشد و نیز سخت تر از طراحی تصاویر میباشد. طراحی این انیمیشن های مصور ممکن است حتی یک هفته هم طول بکشد. اما برعکس در انتقال های سفارشی (custom transitions) وقت کمتری صرف میشود و این مورد بر عهده توسعه دهندگان میباشد که بهترین روش را برای انجام انتقال های سفارشی انتخاب کنند.

تمام مواردی که اشاره شد در هزینه طراحی UI و UX موثر هستند. عوامل متفاوتی هستند که بر روی این هزینه ها تاثیر میگذارد. هم باعث افزایش و حتی باعث کاهش هزینه ها میشود. به همین دلیل کم پیش می آید که هزینه به صورت دقیق مشخص شود و به شرایط متفاوتی بستگی دارد.

بدون نظر

    اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *