هشتگ چیست و چگونه کار میکند؟


08 مرداد 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2020-07-29T01:52:20+04:30
هشتگ چیست و چگونه کار میکند؟

هشتگ چیست و چگونه کار میکند؟

هشتگ و تاریخچه مختصری از آن

این روزها همه ما بسیار جذب دنیای تکنولوژی و شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، توییتر، تلگرام و... هستیم و مطمئنا با اصطلاحات زیادی روبرو می شویم. یکی از این اصطلاحات که بسیار مورد توجه قرار گرفته است اصطلاح هشتگ است.

در ابتدا علامت # برای آمریکایی ها یک Number Sign بود مثلا نفر اول را با 1# نشان میدادند. این علامت به صفحه کلید تلفن راه پیدا کرد و افراد خارج از امریکا آن را به Number Sign نمیشناختند و اصطلاح هش (Hash) را به کار میبردند و در صفحه کلید تلفن Hash Key نامیده میشد.

IRC یکی از نخستین سرویس های گفتگوی گروهی (group chat) در جهان بود و آشنا بودن با ذهنیت برنامه نویسی باعث شد که هشتگ به IRC را پیدا کند و در نتیجه نام هر اتاق گفتگو با علامت # مشخص میشد و باعث میشد عنوان هر اتاق از دیگر کلمات و عباراتی که در آن صفحه است، متمایز شود.

جالب است بدانید  برای اولین بار Dennis Ritchie (دنیس ریچی)، خالق زبان برنامه نویس C، # را برای تفکیک کلمات کلیدی از سایر عبارت ها مورد استفاده قرار داد و در نتیجه استفاده از # در برنامه نویسی رواج پیدا کرد. در سال 2007 یکی از کاربران توییتر به نام کریس مسینا برای اولین بار مفهوم هشتگ را وارد فضای توییتر کرد و در سال 2010 این کلمه وارد واژه نامه آکسفورد شد. شاید برایتان سوال شده باشد که کاربرد آن در دنیای مجازی چیست و کاربران از آن چه استفاده ای می کنند.

کاربرد هشتگ در شبکه های اجتماعی

هشتگ برای دسته بندی عنوان های متفاوت استفاده میشود که کاربران راحتتر بتوانند به محتواها و نظرات درباره عنوان مورد نظر خود در شبکه های اجتماعی دست پیدا کنند. جالب است بدانید از این علامت در محتوای وبسایت های خود میتوانید استفاده کنید زیرا به بهبود سئو وبسایتتان کمک قابل ملاحظه ای میکند. هشتگ مانند یک موتور جست و جو عمل میکند با این تفاوت که ضعیف تر است زیرا یک کاربر برای یافتن محتوای مورد نظر خود باید کلمه کلیدی اصلی را کنار # بنویسد، در غیر این صورت به مطالب غیر مرتبط میرسد.

یکی دیگر از کاربردهای # این است که اگر از آن درست استفاده کنید میتوانید در شبکه های اجتماعی بهتر دیده شوید. مثلا اگر میخواهید مطالبی را درباره آداب و رسوم یکی از کشورها ثبت و سپس پست کنید، باید از هشتگ هایی که شامل عکس، تمدن، شیوه زندگی و... استفاده کنید که متعلق به همان کشوری است که در باره آن مطلب تهیه کرده اید. در این صورت بهتر در شبکه های اجتماعی دیده میشوید. از دیگر کاربردهایی که میتوان اشاره کرد را برایتان خواهم گفت:

  • کاربرانی در فضای مجازی هستند که هشتگ های خاصی را دنبال میکنند حتی در صورتیکه جز دوستان شما نباشند باز هم میتوانند محتوای شما را پیدا کنند؛ در نتیجه میتوانید با هشتگ های خاص و پرطرفدار مخاطبان خود را افزایش دهید.
  • اگر مبحثی در شبکه های اجتماعی بود، با استفاده از # مخصوص آن میتوانید نظرات و محتوای مرتبط را قرار دهید و نظرات شما در معرض دید افرادی که آن مبحث را دنبال میکنند نیز قرار خواهد گرفت.
  • هشتگ ها دسته بندی مطالب متفاوت را برای شبکه های اجتماعی راحتتر کرده و از این طریق عملکرد جستجوی آن ها بهتر شده است.

این روزها همه ما بسیار زیاد از هشتگ استفاده میکنیم مخصوصا در اینستاگرام و استوری هایی که راجع به موضوعات متفاوت قرار میدهیم. در مقاله ی بعدی نحوه هشتگ نویسی را برایتان شرح خواهم داد.

بدون نظر

    اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *