کد مالیاتی برای درگاه


06 اردیبهشت 1400

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2021-12-18T10:38:05+03:30
کد مالیاتی برای درگاه

کد رهگیری مالیاتی را باید قبل از گرفتن درگاه پرداخت داشته باشید. امروزه بسیاری از حرفه ها و مشاغل آنلاین شده اند و سایت مختص به خود را طراحی کرده اند. سایت هایی مانند سایت فروشگاهی، سایت بازرگانی، سایت تخفیف و ... همه نیاز به درگاه پرداختی دارند زیرا کاربران باید خرید خود را به صورت آنلاین و از طریق درگاه بانکی پرداخت کنند. در سال 99 قانونی در کشور به این عنوان تصویب شده است که برای دریافت درگاه پرداختی باید پرونده مالیاتی داشته باشید؛ به همین دلیل باید قبل از اقدام به دریافت درگاه پرداخت، کد مالیاتی را دریافت کرده باشید.

درگاه پرداخت یکی از ملزومات در طراحی سایت فروشگاهی می باشد و معمولا در شرکت هایی که به شما وعده طراحی سایت ارزان را می‌دهند بصورت رایگان برای شما اینکار را انجام می‌دهند. به این معنی که پروسه گرفتن کد رهگیری مالیاتی را پس از دریافت اطلاعات یکی از اپراتورها انجام میدهد. پس در طراحی وب سایت بصورت کلی نمی توان گفت که شما احتیاج به کد رهگیری مالیاتی دارید، بلکه تنها زمانی نیاز دارید که سایت شما دارای درگاه باشد.

بر خلاف تمامی فرایند های موجود در طراحی سایت مانند سئو سایت، فرایند دریافت کد رهگیری به عهده کارفرما می‌باشد که هرچند کارفرما می تواند با پرداخت هزینه اندکی در قرارداد طراحی سایت خود درخواست دریافت کد رهگیری را نیز به عهده طرف قرارداد بگذارد. اما آیا آوردن همچین موردی در قرارداد طراحی سایت کار استانداردی می‌باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت تفاوت چندانی ندارد و مانع و مشکلی در قرارداد ایجاد نمی کند.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

هدف از کد رهگیری مالیاتی

هدف از تصویب قانون "دریافت کد مالیاتی"، جلوگیری از پول شویی و فرار مالیاتی در کشور است. تمام افرادی که برای دریافت پول از درگاه استفاده می کنند با توجه به درآمدی که دارند، باید مالیات پرداخت کنند. تمام تراکنش های انجام شده توسط حساب بانکی که به درگاه پرداختی متصل است، به عنوان تراکنش بانکی که با فعالیت شغلی صاحب حساب بانکی به حساب می آید و تمام اطلاعات مربوط به مانده اول و آخر دوره و تمام وجوه واریزی و برداشت، به وسیله بانک مرکزی در اختیار سازمان مالیات قرار خواهد گرفت.

مراحل دریافت کد مالیاتی برای درگاه

همانطور که اشاره شد باید قبل از گرفتن درگاه، دارای کد مالیاتی باشید در غیر اینصورت درگاه پرداختی به شما تعلق نخواهد گرفت. برای دریافت کد رهگیری مالیاتی باید مراحل زیرا را طی نمایید.

1. برای دریافت کد مالیاتی در ابتدا باید به سامانه دریافت کد رهگیری مالیاتی " www.tax.gov.ir" بروید و روی "ثبت نام الکترونیک (با داشتن اطلاعات کاربری) "کلیک کنید.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

2. صفحه زیر برای شما باز خواهد شد که باید روی گزینه "ورود به پیش ثبت نام الکترونیک" کلیک کنید.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

3. برای ثبت نام در سامانه به کد ملی شما نیاز می باشد. در این قسمت کلمه امنیتی، نوع مودی و شماره ملی را وارد کرده و روی "ورود به ثبت نام" کلیک می کنید.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

4. سپس صفحه زیر برای شما باز خواهد شد. در صورتی که قبلا در این سایت ثبت نام کرده باشید لیستی از کسب و کارهایتان به شما نشان داده می شود در غیر این صورت صفحه زیر را می بینید که باید روی گزینه "پیش ثبت نام جدید" کلیک کنید.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

5. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید در سمت چپ آن یکسری موارد است که باید آن را تکمیل کنید. در قسمت نوع ثبت نام که باید مشخص کنید کسب و کارتان شراکتی است یا فقط خودتان هستید. بعد از کامل کردن مابقی فیلدها روی "پیش ثبت نام جدید" کلیک می کنید.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

6. در این مرحله یک کد فعالسازی 4  رقمی به شماره همراهتان که در مرحله قبل آن را ثبت کردید، پیامک می شود. بعد از فرستاده شدن کد آن را در فیلد مشخص شده وارد کرده و روی دکمه «ثبت کد فعالسازی و ادامه» کلیک می کنید.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

7. در این مرحله باید اطلاعات کد ملی به صورت دقیق وارد گردد. بعد از وارد کردن اطلاعات خواسته شده روی دکمه "استعلام اطلاعات و ادامه" میزنید.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

8. در این مرحله اطلاعاتی که فرستادید استعلام شده و در پایگاه داده سازمان امور مالیاتی قابل مشاهده می باشد. در پایین صفحه بخشی با عنوان " نواقص اطلاعاتی"  را مشاهده خواهید کرد که موارد قرمز رنگی می باشد که باید آن ها را برای تکمیل پرونده مالیاتی خود کامل کنید.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

9. برای تکمیل هر کدام از گزینه های قرمز رنگ کافیست روی آن کلیک کرده و اطلاعات خواسته شده را وارد کنید. به عنوان مثال اگر روی مورد اول کلیک کنید، یک نقشه مانند تصویر زیر برایتان باز خواهد شد که باید محل کار خود را روی آن مشخص کرده و ثبت کنید.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

10. بعد از تکمیل هرکدام از گزینه های قرمز رنگ دوباره به صفحه اطلاعات پرونده مالیاتی بازمیگردید. به همین ترتیب تمام موارد را تکمیل می کنید. بعد از انجام تمام نواقص و دوباره چک کردن اطلاعات جهت درست وارد کردن آن ها، دکمه "تایید نهایی اطلاعات" برای شما ظاهر خواهد شد که باید روی آن کلیک کنید.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

11. در این مرحله صفحه جدیدی برای شما باز می شود که در بالای صفحه یک شماره پیگیری 10 رقمی نوشته شده است. حتما این شماره را گوشه ای یاداشت کنید که آن را داشته باشید. در پایین صفحه نیز تمام اطلاعات شما ثبت گردیده است. ثبت نام شما برای دریافت کد رهگیری مالیاتی در سامانه انجام شده است. باید منتظر بمانید که از طرف سازمان امور مالیاتی نیز اطلاعاتتان تایید گردد.

12. در صورت تایید شدن اطلاعاتتان توسط سازمان مالیاتی، پیامک زیر برای شما ارسال می گردد.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

13. همانطور که مشاهده کردید پیامک دریافتی دارای نام کاربری و رمز عبور بود. به سامانه وارد شده و این اطلاعات را در قسمت ورود به پرتال وارد می کنید.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

14. در این مرحله صفحه ای برای شما باز می شود که در سمت چپ آن مواردی با رنگ قرمز نوشته شده است. برای اصلاح هر کدام از این موارد روی آن ها کلیک کرده و به ترتیب پیش بروید.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

15. سپس روی گزینه "ابلاغ الکترونیک" از ستون سمت راست کلیک کرده و بعد از آن گزینه "درخواست ابلاغ الکترونیک" را بزنید.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

16. همانطور که در صفحه زیر مشاهده می کنید، دو مربع برای علامت زدن وجود دارند که بعد از خواندن صفحه آن ها را تیک زده و در انتها روی دکمه "تایید اطلاعات و درخواست" کلیک کنید. سپس روی دکمه "بازگشت" می زنید.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

17. برای ادامه مراحل روی گزینه "صفحه نخست" کلیک کرده و در صورت درست وارد کردن اطلاعات صفحه زیر را خواهید دید. شما باید روی دکمه "تایید نهایی" کلیک کنید.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

18. بعد از زدن روی دکمه "تایید نهایی" صفحه زیر باز خواهد شد که تمام اطلاعات خود را که ثبت کرده اید، خواهید دید. اگر مشکلی در اطلاعات نبود، روی دکمه «تایید اطلاعات» کلیک کنید. در اینجا مراحل ثبت نام کد مالیاتی شما تمام شده است و باید منتظر تایید سازمان امور مالیاتی باشید که از طریق پیامک برای شما ارسال خواهد شد.

 

کد مالیاتی برای درگاه

 

از آن جایی که امروزه بیشتر کسب و کارها آنلاین شده اند همه به یک درگاه پرداخت نیاز دارند که برای گرفتن آن باید در ابتدا کد رهگیری مالیاتی را دریافت کنند. همانطور که مشاهده کردید دریافت کد مالیاتی رایگان و بسیار آسان است. نگران پرداخت مالیات نباشید زیرا متناسب با میزان درآمد شما، مالیات دریافت خواهد شد.

دریافت مشاوره و استعلام

image

بدون نظر

    اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *