CDN چیست؟ بهترین ارائه کننده CDN برای سئو سایت در ایران


27 مرداد 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2020-08-18T06:11:19+04:30
CDN چیست؟ بهترین ارائه کننده CDN برای سئو سایت در ایران

شبکه تحویل محتوا (CDN) گروهی از سرورها میباشند که در نقاط مختلف جهان برای ارائه محتوای وب با سرعت بیشتر در یک منطقه جغرافیایی گسترده تنظیم می شوند. CDN مخفف عبارت Content Delivery Network میباشد که نقش مهمی را در دنیای تکنولوزی ایفا میکند در ادامه جزئی تر به این موضوع نگاه می اندازیم.

CDN چیست؟

CDN (Content Delivery Network) چیست؟

CDN ، نیز به عنوان "شبکه های توزیع" شناخته می شود، چندین نقطه از حضور (PoP) را در خارج از سرور مبدا ارائه دهد. این امر وب سایتها را قادر می سازد با استفاده سریعتر از درخواست های کاربر، ترافیک را بهتر مدیریت کنند و یک تجربه کلی بهتر ارائه دهند. هر بار که از وب سایت پر ترافیک مانند گوگل بازدید می کنید یا با دوستان خود در فیس بوک دیدار می کنید، از CDN استفاده می کنید. مراکز داده آنها اجازه می دهد تا بدون در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی کاربران شخصی یا سرور اصلی وب سایت، اینگونه محتواهایی را مانند گوگل و فیسبوک را با سرعت بیشتری در دسترس قرار دهند.
با گسترش سیستم های تحویل در یک منطقه بزرگ ، وب سایت ها در زمان بسیار کمتری بارگذاری میشوند و در کوتاه ترین زمان در دسترس کاربران قرار میگیرند. هرچه این شبکه های توزیع نزدیک تر باشند، به درخواست هایی که از طرف کاربران داده میشود بسیار زودتر پاسخ داده خواهد شد.

CDN چگونه عمل میکند؟

سرویس های توزیع محتوا کاربرد بسیاری دارد و قدرت شرکت های کوچک و وبسایت های خصوصی را به اندازه شرکت های بزرگ افزایش میدهد. اما چگونه کار میکند؟

 1. اطلاعاتی مثل فایل کدهای CSS و JavaScript روی سایت شما وجود دارند که قابل دانلود شدن هستند. سی دی ان این فایل ها را روی سرورهایی که در نقاط مختلف جهان هستند، کپی و ذخیره میکند.
 2. این داده ها روی سروری که به صورت اشتراکی به بسیاری از این سایت ها سرویس میدهند ذخیره شده اند و زمانیکه کاربری وارد سایت شما میشود و نیاز به این اطلاعات دارد، بر اساس موقعیت جغرافیایی از نزدیکترین سرور دانلود خواهد شد.
 3. و در انتها اطلاعاتی که توسط سرور دانلود شده اند در اخنیار کاربران قرار خواهد گرفت.

از مزایای CDN

 • یکی از بزرگترین هزینه های برخی از خدمات میزبانی هزینه مصرفی پهنای باند است. به وسیله ابزارهای بهینه سازی، میزان داده هایی که از یک سرور مبدا ارائه داده میشود توسط  CDNها کاهش پیدا کرده؛ در نتیجه هزینه های میزبانی (HOSTING) نیز کاهش پیدا خواهد کرد.
 • یکی از مهمترین دلایل در افزایش نرخ، تاخیر میباشد. دلایلی که باعث میشود زمان بسیاری صرف فرستادن اطلاعات برای استفاده شود:
 1. تاخیر در خوانده شدن فایل ها که ناشی از حافظه مسدود شده میباشد.
 2. اشکال در پردازش داده ها از سمت سرور
 3. نوع انتقال داده ها، مانند شبکه فیبر نوری در مقابل کابل های کواکسیال
 4. انتشار یا سرعتی که داده ها از یک گره (Node) به گره دیگر حرکت می کنند.

   سی دی ان تمام این مشکلات را حل خواهد کرد و سرعت بارگذاری و نمایش صفحه وبسایت ها را افزایش خواهد داد در نتیجه کاربران مدت زمان بیشتری را در وبسایت ها سپری خواهند کرد.

 

 • هنگامی که همه انتقال داده ها از یک سرور واحد انجام میشود، آسیب پذیری شما را در برابر وقایع مخرب مانند حملات انکار سرویس (DDoS) و سایر آسیب پذیری ها افزایش می دهد. حملات DDoS می تواند ساعت ها یا حتی روزها ادامه یابد و مانعی میشود برای اینکه وبسایت شما به ترافیک قانونی دست پیدا کند. سی دی ان ها حتی در این مواقع هم نقش خود را ایفا میکنند. شما با استفاده از CDN خود میتوانید از داده های حساس خود در مقابل هکرها محافظت کنید. آن ها میتوانند امنیت را افزایش دهند زیرا به طور مداوم گواهینامه های TLS / SSL را تجدید می کنند، استانداردهای احراز هویت و رمزگذاری بالاتری را ارائه می دهند. آنها همچنین ترافیک به دور از سرور اصلی شما را به پروکسی ها منحرف می کنند.

CDN را چگونه انتخاب کنید؟

سی دی ان ها انواع مختلفی دارند و تمام آن ها یک سطح خدمات، مزایا یا عملکرد یکسان را ارائه نمی دهند. برخی از خدمات  CDN  رایگان هستند، در حالیکه برخی خدمات حق العمل اضافی را نیز ارائه می دهند.  Cloudflareیکی از چنین شرکت های امنیتی اینترنتی است که بسیار شناخته شده میباشد و نیز یکی از مطمئن ترین خدمات شبکه تحویل محتوا است که امروزه در دسترس است. شما میتوانید از خدمات رایگان آن بهره ببرید. از دیگر سرویس های شبکه توزیع محتوای رایگان میتوان به سرویس CDN گوگل، سرویس CDN مایکروسافت و سرویس CDN jsDelivr اشاره کرد.

توجه داشته باشید قبل از استفاده از این سرویس ها تحقیقی درباره هرکدام انجام دهید و به بازخورد مشتریان در مقابل عملکرد این سرویس دقت کنید و سعی کنید بهترین و قابل اعتمادترین سرویس را انتخاب کنید.

زمانیکه خمات یک سی دی ان را میخواهید جستجو کنید باید به دوچیز توجه کنید: بوجه و نیازهایتان. جدا از این موارد باید هنگام انتخاب یک CDN مناسب به نکات زیر توجه کنید:

 • سرعت سرویس از مهمترین عواملی است که باید هنگام انتخاب حتما به آن توجه کنید زیرا هدف اصلی این سرویس افزایش سرعت سایت برای کاربران می‌باشد.
 • نکته بعدی مورد اعتماد بودن سرویس است و اینکه بتواند به تمام نیازهای مخاطب پاسخ دهد.
 • علاوه بر نکات قبل باید به خدمات پشتیبانی آن توجه داشته باشید و این مورد مهمی است زیرا اگر سرویس شما با مشکل روبرو شد باید مطمئن باشید که اوپراتورهای پشتیبان به مشکل شما رسیدگی کرده و آن را رفع میکنند.علاوه بر این اپراتورها دائم سیستم را بررسی کرده و آن را به روز میکنند. خیلی مهم است که شبکه همیشه به خوبی به مشتریان خدمت رسانی کند.

ممکن است این شبکه های تحویل محتوا نقاط ضعفی داشته باشند اما آنقدر مزایا و نقاط قوتشان زیاد است که دیگر معایبشان به چشم نمی آید. با استفاده از آن ها میتوانید عملکرد سایت خود را بهتر کرده و مخاطبان بیشتری را جذب کنید. اگر شما دارای کسب و کار و تجارت اینترنتی هستید که به دسترسی گسترده تری احتیاج دارید، یا اینکه وبسایت شما ترافیک سنگینی را از مکان مختلف ایجاد میکند، یک سی دی ان مناسب و کارآمد باعث میشود وبسایت شما پیشرفت کرده و لبه رقابتی خود را حفظ کنید.

بدون نظر

  اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *