DNS چیست ؟


19 دی 1400

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2022-01-09T11:00:03+03:30
DNS چیست ؟

DNS کوتاه شده کلمه Domain Name System است. عملکرد اصلی DNS ترجمه نام دامنه ها به آدرس های IP است که کامپیوترها می توانند آن را درک کنند. همچنین لیستی از سرور نامه (mail server) که ایمیل را برای هر نام دامنه می پذیرند فراهم می کند. هر نام دامنه در DNS مجموعه ای از سرورهای نام را برای معتبر کردن سوابق DNS خود معرفی می کند. اگر جزء کسانی هستید که در زمینه طراحی سایت مشغول هستید، DNS جزء مفاهیم پایه است که باید درباره آن اطلاعات کافی را داشته باشید.

 

DNS چیست ؟

 

در حالی که طراحی سایت می تواند یکی از جذاب ترین حرفه ها باشد، اما همچنین می تواند یکی از پر استرس ترین آن ها باشد زیرا شامل دانش فنی زیادی است. اگر از قبل اطلاعات کافی درباره مبنای کار اینترنت و ارتباط بین مرورگرها و سرورها را داشته باشید، این امر می تواند خیلی عالی پیش رود. در روت آن، اینترنت بر روی مجموعه ای از درخواست ها و پاسخ ها کار می کند. یک مشتری (مرورگر شما) درخواست اطلاعات را به یک سرور از راه دور ارائه می دهد که سپس اطلاعات مربوطه را جستجو می کند و آن ها را در پاسخ ارسال می کند! بنابراین به عنوان مثال هنگامی که "www.webmehr.com" را در مرورگر خود تایپ می کنید و enter را فشار می دهید، در حال ارسال یک درخواست به یک سرور هستید که می گوید: "سلام من اطلاعات را برای" www.webmehr.com "می خواهم" و شما نیز منتظر پاسخ خود می مانید.

 

DNS چیست ؟

 

همانطور که می دانید، این روزها افراد زیادی به سمت طراحی سایت برای شروع کسب و کار آنلاین می روند. به علت وجود تعداد زیادی وب سایت در جهان، هزاران هزار درخواست در هر ساعت از طریق اینترنت ارسال می شود. بنابراین برای انجام این فرآیند به طور موثر ما به روشی نیاز داریم که به راحتی اطلاعات درخواستی را جستجو کنیم تا بتواند سریعاً برگردانده شود. اینجاست که Domain Name System (DNS) وارد عمل می شود و سه مولفه (component) وجود دارد که برای درک DNS باید با آن ها آشنا شویم:

  • نام دامنه
  • آدرس IP
  • سرورهای نام

نام دامنه

شما برای راه اندازی و طراحی سایت به یک نام دامنه نیاز دارید. نام دامنه یک URL قابل خواندن توسط انسان است که برای ارسال درخواست در مرورگرهای وب تایپ می کنیم. درباره دامنه ها چیزهای زیادی وجود دارد که باید بدانید، اما در حال حاضر شما فقط باید درک کنید که ریشه (root) یک دامنه است که هیچ چیزی در مقابل آن نیست (به عنوان مثال webmehr.com). از اینجا می توانید مجموعه ای از پیشوندهای مختلف را تنظیم کنید، که متداول ترین آنها www (به عنوان مثال www. webmehr.com) است.

 

DNS چیست ؟

 

آدرس های IP

نام دامنه بسیار پرکاربرد است زیرا باعث می شود بعد از اتمام طراحی سایت خود و راه اندازی آن، آدرس وب سایت را به راحتی بخاطر بسپارید و آن را با توجه به هدف وب سایت سفارشی کنید. هر وب سایت از یک آدرس IP مخصوص به خود تشکیل شده است، که نشان دهنده عددی آدرس مانند "123.45.67.890 ″" است. اگر بخواهید آدرس IP وب سایت خود را جستجو کنید و آن را در نوار آدرس خود تایپ کنید مرورگر، شما را به سایت خودتان هدایت می کند.

دلیل استفاده از آدرس های IP

رایانه ها نسبت به رشته های متنی بسیار بیشتر با اعداد آشنا هستند! رایانه نمی تواند "mycoolwebsite.com" و همچنین "123.45.67.890" را درک کند و بنابراین برای استفاده انسان و کامپیوتر از اینترنت، ما به نوعی سیستم ترجمه یا جستجو نیاز داریم. اینجاست که DNS وارد عمل می شود!

سرورهای نام (Name Servers)

ما ثابت کرده ایم که به چیزی نیاز داریم تا نام دامنه های قابل خواندن توسط انسان را به آدرس های IP قابل خواندن توسط رایانه ترجمه کنیم که به آن سرور نام (Name Servers) می گویند. سرورهای نام فایل های zone را نگهداری می کنند و این فایل های zone در واقع فقط یک دفترچه تلفن غول پیکر است که تمام نگاشت ها (mappings) را بین گروهی از وب سایت ها و آدرس های IP مربوطه آن ها ثبت می کند. این بدان معنی است که هر دامنه دارای مجموعه ای از سرورهای نام است که برای جستجوی هر دامنه به صورت خاص طراحی شده اند و این نام سرورها جایی است که آدرس های IP برای رکوردهای خاص DNS تغییر می کنند.

 

DNS چیست ؟

 

مدیریت DNS

داشتن درک درستی از DNS بسیار خوب است، اما چگونه همه این ها را مدیریت کنیم؟ دامنه ها، سوابق DNS و سرورهای نام در کدام قسمت بوده و چگونه بروز می شوند؟ پاسخ به این سوالات برای راه اندازی و طراحی سایت بسیار مهم است.

بیشتر ثبت کنندگان دامنه مواردی فراتر از ثبت نام مانند میزبانی وب، تنظیم ایمیل و بازاریابی آنلاین ارائه می دهند. در هسته آن ها، آن ها برای ثبت نام دامنه و در بیشتر موارد مدیریت سوابق DNS استفاده می شوند.

تمام کاری که هنگام راه اندازی و طراحی وب سایت انجام می شود تغییر رکورد اولیه A به آدرس IP جدید است. به عبارت دیگر نام دامنه " webmehr.com" برای نقشه برداری به شماره 123.45.67.890 استفاده می شد، بنابراین هنگام درخواست، اطلاعات مربوط به 123.45.67.890 (وب سایت قدیمی شما) به مرورگر ارسال می شد. این نقشه برداری باید تغییر داده شود تا هنگام درخواست، اطلاعات شماره 098.76.54.321 (معروف به وب سایت جدید شما) بجای آن ارسال شود!

رکوردهای حافظه پنهان شده DNS چیست؟

برای سرعت بخشیدن به DNS، اکثر سرورهای نامی (name servers) در اینترنت، خودشان رکوردهای DNS را در حافظه پنهان می کنند (cache). بنابراین آن ها مجبور نیستند هر بار که به آن ها احتیاج داشتند، به جستجوی سوابق یا رکوردها بپردازند.

 

DNS چیست ؟

 

هنگام بازدید از یک وب سایت، این احتمال وجود دارد که سرورهای نام ISP شما آدرس IP را به خاطر بسپارند بنابراین دفعه بعد که شما (یا شخص دیگری) از آن وب سایت درخواست کردید، آدرس IP با سرعت بیشتری بازیابی می شود. در این نمونه نام سرور ISP شما از یک رکورد DNS ذخیره شده استفاده می کند. برای مدتی از این رکورد ذخیره شده استفاده خواهد کرد پس از آن دوباره رکورد را بازیابی می کند. دوباره رکورد را ذخیره می کند و چرخه تکرار می شود. به همین دلیل است که هنگام ایجاد تغییر در DNS، برخی از افراد بلافاصله تغییر را مشاهده نمی کنند زیرا ممکن است رکورد ذخیره شده را مشاهده کنند.

نحوه تنظیم رکورد TXT

از یک رکورد TXT (متن) برای نگهداری برخی از اطلاعات متنی استفاده می شود. می توانید تقریباً هر متن رایگان را که می خواهید، در یک رکورد TXT قرار دهید. یک رکورد TXT دارای یک نام میزبان (host) است تا بتوانید متن رایگان را به یک نام / منطقه میزبان خاص اختصاص دهید.

رایج ترین کاربرد برای رکورد TXT ذخیره سازی سوابق SPF (چارچوب سیاست فرستنده) و جلوگیری از جعل ایمیلی که به نظر می رسد از طرف شما ارسال شده است. رکورد TXT (TXT record) معمولاً برای ذخیره داده هایی که SPF (Sender Policy Framework) نامیده می شوند، استفاده می شود. داده های SPF کنترل می کند که آدرس های IP و سرورها مجاز به ارسال نامه الکترونیکی از دامنه شما هستند یا خیر، بنابراین برای مبارزه با اسپم استفاده می شوند.

نحوه تنظیم رکورد SPF

برای شناسایی اینکه سرورهای نامه مجاز به ارسال ایمیل از طرف دامنه شما هستند، از یک رکورد Sender Policy Framework (SPF) استفاده می شود. هدف اصلی جلوگیری از اسپمرها از "From" جعلی: آدرس ها در دامنه شما هستند.

 

DNS چیست ؟

 

گسترش DNS چیست؟

گسترش DNS یا (DNS propagation) اصطلاحی برای توصیف به روزرسانی اطلاعات از طریق اینترنت است که به دو شکل انجام می شود:

  1. تغییر در DNS Zone که معمولاً فقط تعداد کمی از سرورها را تحت تأثیر قرار می دهد و خیلی سریعتر کامل می شود.
  2. تغییر در اطلاعات WHOIS شما.

با این حال WHOIS، یک رکورد اصلی است که به هر سرور DNS در جهان سرور دامنه شما را می گوید. تغییر در اطلاعات WHOIS شما (مانند به روزرسانی ADMIN-C در صفحه کنترل) ممکن است تا 72 ساعت طول بکشد تا به طور کامل گسترش یابد.

 

DNS چیست ؟

 

TTL چیست و چه کاربردی دارد؟

TTL مخفف Time To Live است و طول عمر داده ها را در رایانه یا شبکه اندازه گیری می کند، به عنوان مثال هنگامی که برای نام دامنه خود یک رکورد SRV ایجاد می کنید. این مدت زمان به روزرسانی حافظه پنهان (cache) سرور را تعیین می کند، بنابراین اگر تغییری ایجاد کنید این مدت زمانی است که به انتشار نیاز دارد. TTL در ثانیه اندازه گیری می شود بنابراین برای مثال، TTL یک ساعته برابر با TTL تا 3600 ثانیه است.

همانطور که در مقاله اشاره شد DNS زبان انسان ها را به زبان سرورهای اینترنتی ترجمه می کند و با ذخیره کردن نام دامنه و IP هر سایت، کار کردن با اینترنت را برای شما راحت تر خواهد کرد. در نتیجه دیگر نیازی به حفظ اعداد آدرس IP نیست، فقط کافی است نام دامنه را در ذهن بسپارید.

از موارد بسیار مهم در طراحی سایت فارغ از نوع آن برای مثال طراحی سایت فروشگاهی یا شرکتی شما باید به خاطر داشته باشید که از مواردی که رنک دامنه شما را بالا می برد و یا به عبارتی ارزش دامنه شما را بالا می برد سئو سایت می باشد. که این مقوله با تبلیغاتی همچون طراحی سایت ارزان یا طراحی وب سایت با هزینه اندک همخوانی ندارد زیرا سئو کردن سایت امری است زمان بر و هزینه بر اما به شدت باعث افزایش ارزش دامنه شما می شود.

طراحی سایت هایی همچون سایت های فروشگاهی، شرکتی، شخصی کاری است که تمامی شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می کنند می توانند انجام دهند اما مسئله ای که در طراحی سایت حائز اهمیت می باشد این است که بصورت استاندارد پیاده سازی شود.

 

دریافت مشاوره و استعلام

image

بدون نظر

    اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *