Node.js چیست؟


16 فروردین 1400

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2021-12-17T20:30:35+03:30
Node.js چیست؟

Node.js چیست؟

Node.js یک پلتفرم سمت سرور است که بر روی موتور جاوا اسکریپت گوگل کروم (V8 Engine) ساخته شده است. بر خلاف بعضی ها که فکر می کنند Node.js یک فریم ورک یا یک کتابخانه است، Node.js محیطی برای اجرای Java script می باشد. Java script روی مرورگرها قابل اجرا بوده است ولی از سال 2009 با به وجود آمدن محیط Node.js توسط Ryan Dahl، می توان Java script را خارج از مرورگرها و در محیط سرور اجرا کرد. آخرین نسخه Node.js، نسخه 0.10.36 می باشد.

Node.js پلتفرم متن باز یا open source می باشد که برنامه های سمت سرور را توسعه می دهد. پلتفرم Node.js بر پایه زبان Java script نوشته شده و هاست آن را می توان روی سیستم عامل هایی از جمله ویندوز، لینوکس و سیستم عامل های رایانه های اپل نصب کرد. نود جی اس قابلیت این را دارد که از کتابخانه های منبع باز استفاده کند و این ویژگی باعث شده است که جایگاه خوبی در طراحی سایت به دست آورد.

حتما به این نکته توجه داشته باشید که Node.js فریم ورک نیست بلکه یک پلتفرم است که کدهای نوشته شده سمت سرور را اجرا می کند. Node.js یک محیط اجرایی است که کاربرد بسیاری دارد از جمله برای ساخت میکروکنترلر ها، Rest APIها و... می توان از آن استفاده کرد. انواع فریم ورک های Node.js می توان به ExpressJS، AdonisJs، Meteor.js، Nest.js اشاره کرد.

 

Node.js چیست؟

 

طراحی سایت با Node.js  

بیشتر سایت هایی که دارای ترافیک بالا هستند، دفعات زیادی هنگ می کنند یا حتی بعضی مواقع بالا نمی آیند. شما باید با افزایش سرور که هزینه بسیار بالایی هم دارد، مانع از ایجاد چنین مشکلاتی برای سایت شوید. پلتفرم Node.js علاوه بر اینکه می تواند پلتفرم مناسبی برای طراحی سایت باشد، همچنین راه حلی است برای رفع مشکلاتی که ممکن است بعد از طراحی سایت ایجاد شود.

طراحی سایت با Node.js  هزینه بسیار بالایی را نیاز دارد به همین دلیل بهتر است برای طراحی سایت هایی مانند طراحی سایت فروشگاهی استفاده شود که از پهنای باند بالایی برخوردارند و سرعت برای مالک سایت در اولویت است. این برنامه رابط برنامه نویسی I / O مبتنی بر رویداد و ناهمزمان را به توسعه دهندگان ارائه می دهد. همچنین می تواند کد JavaScript را از طریق موتور JavaScript V8 Google تفسیر کند.

برای جستجوی یک آدرس وب سایت باید آن را در نوار آدرس مرورگر نوشته و سرچ کنید. زمانی که شما درخواست جستجوی سایت مورد نظرتان را می دهید، این درخواست به سروری که آن سایت روی آن قرار دارد ارسال می شود. سپس سرور اطلاعات را بررسی کرده و به صورت فایل هایی که مرورگر بتواند آن ها را اجرا کند، به کامپیوتر شما می فرستد. در انتها اطلاعات توسط مرورگر تفسیر شده و به شما نشان داده خواهد شد.

موضوعی که در این بخش مهم است، اجرا شدن تمام مراحل به درستی می باشد. زمانی که طراحی سایت یا حتی اپلیکیشن برنامه نویسی به درستی انجام شده باشد تمام این مراحل به خوبی پیش خواهد رفت. برنامه هایی که برای اجرا شدن به محیط سرور نیاز دارند، برنامه های سمت سرور گفته می شود.

 

Node.js چیست؟

 

مزایای اصلی استفاده از Node.js به عنوان برنامه نویسی سمت سرور

یادگیری راحت

از آن جایی که توسعه دهندگان وب با زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت آشنا هستند، استفاده از Node.js در بخش های front-end  و back-end در ساخت و طراحی سایت راحت تر خواهد بود. به همین دلیل یادگیری آن راحت است و وقت کمتری هنگام کار کردن با آن صرف می شود.

Node.js یک زبان برنامه نویسی واحد

توسعه دهندگان از طریق Node.js می توانند برنامه های فرانت اند و بک اند طراحی وب سایت را در کمترین زمان و به بهترین نحو بنویسند و نیازی به استفاده از زبان برنامه نویسی دیگر سمت سرور نخواهند داشت.

مزیت Fullstack JS

Node.js به عنوان یک JavaScript که هم در فرانت اند و هم در بک اند نقش دارد، برای سرویس دهی به کلاینت و برنامه های سمت سرور در نظر گرفته شده است. در نتیجه تمام کارهای شما به وسیله یک توسعه دهنده وب و Node.js انجام خواهد شد که از هزینه اضافی برای استخدام توسعه دهندگان بیشتر جلوگیری کرده و هم زمان کمتری صرف این کار خواهد شد.

مزیت ذخیره سازی

محیط منبع باز Node.js همچنین امکان ذخیره واحدهای تکی را فراهم می کند. هر زمان که درخواستی برای ماژول اول وجود داشته باشد، در حافظه برنامه ذخیره می شود. در نتیجه برنامه نویسان مجبور نیستند کدها را دوباره اجرا کنند زیرا حافظه پنهان به برنامه ها امکان بارگذاری سریعتر صفحات وب را داده و سریعتر به کاربر پاسخ می دهد.

 

Node.js چیست؟

 

رسیدگی به درخواست ها به طور همزمان

از آنجا که Node.js گزینه سیستم های ورودی / خروجی (I/O) غیر مسدود کننده (non-blocking) را فراهم می کند، به شما کمک می کند تا همزمان چندین درخواست را پردازش کنید. این سیستم می تواند رسیدگی به درخواست همزمان را بهتر از دیگر زبان ها از جمله Ruby یا Python کنترل کند. درخواست های دریافتی به صف می شوند و به سرعت و به صورت سیستماتیک اجرا می شوند.

Node.js بسیار قابل توسعه است

Node.js بسیار قابل توسعه شناخته شده است، به این معنی که شما می توانید Node.js را بر اساس نیازهای خود سفارشی کرده و گسترش دهید. همچنین می توانید از JSON استفاده کنید تا زمینه تبادل داده بین وب سرور و سرویس گیرنده فراهم شود. همچنین با استفاده از API داخلی برای توسعه سرورهای HTTP ، TCP و DNS و ...  تسهیل می شود.

Node.js در چه زمینه هایی کاربرد دارد:

اپلیکیشن چت

برنامه چت واقعاً نمونه عالی از Node.js است از این جهت که این یک برنامه سبک، پرترافیک، پرمصرف (با پردازش / محاسبه کم) داده است که در دستگاه های توزیع شده اجرا می شود.

API در بالای یک OBJECT DB

گرچه Node.js با استفاده از برنامه های در زمان حاضر بسیار محبوب شده است، اما برای در معرض گذاشتن داده ها ازobject DB کاملاً طبیعی است. داده های ذخیره شده JSON به Node.js اجازه می دهد بدون عدم تطابق امپدانس (impedance) و تبدیل داده کار کند.

با استفاده از Node.js، می توانید به سادگی آبجکت های  JSON خود را با استفاده از REST API در معرض دید کاربر قرار دهید. علاوه بر این هنگام خواندن یا نوشتن از دیتابیس (در صورت استفاده از MongoDB) ، نیازی به نگرانی در مورد تبدیل بین JSON و هر چیز دیگری ندارید. در مجموع می توانید با استفاده از یک فرمت یکنواخت سریال سازی داده ها در کلاینت، سرور و دیتابیس، از نیاز به چندین تبدیل جلوگیری کنید.

ورودی های در صف قرار گرفته (QUEUED INPUTS)

اگر داده های همزمان زیادی دریافت می کنید، دیتابیس شما می تواند به یک گلوگاه (bottleneck) تبدیل شود. Node.js می تواند به راحتی اتصالات همزمان را اداره کند. اما از آنجا که دسترسی به پایگاه داده یک عملیات مسدود کننده است (در این حالت) راه حل این است که قبل از نوشته شدن واقعی داده ها در پایگاه داده، رفتار client را تأیید کنید. با این رویکرد سیستم پاسخگویی خود را در زیر بار (load) سنگینی حفظ می کند، این امر خصوصاً در مواردی که client نیازی به تأیید قاطعانه در زمینه نوشتن موفقیت آمیز داده ندارد، بسیار مفید است.

 

Node.js چیست؟

 

داده ها از طریق نوعی ذخیره سازی (caching) یا message queuing - مانند RabbitMQ یا ZeroMQ - به صف (queued) می روند و توسط یک فرآیند batch-write دیتابیس جداگانه، یا خدمات پردازش سرویس های back end، که در یک پلتفرم با عملکرد بهتر برای چنین کارهایی نوشته می شوند، خلاصه می شوند. رفتار مشابه را می توان با زبان ها / فریم ورک های دیگر پیاده سازی کرد اما نه روی همان سخت افزار با همان توان بالا و ماندگار.

جریان داده ها (DATA STREAMING)

در سیستم عامل های traditional وب با درخواست ها و پاسخ های HTTP مانند یک رویداد (event) جداگانه برخورد می شود. در واقع آن ها استریم هستند. از این مشاهده می توان در Node.js برای ساخت برخی از ویژگی های جالب استفاده کرد. به عنوان مثال پردازش پرونده ها در حالی که هنوز بارگذاری نمی شوند امکان پذیر است زیرا داده ها از طریق یک stream وارد می شوند و می توانید آن ها را به صورت آنلاین پردازش کنید. این می تواند برای رمزگذاری صوتی یا تصویری در زمان حاضر و پروکسی بین منابع مختلف داده انجام شود.

سیستم داشبورد نظارت (System Monitoring Dashboard)

برای بررسی بخش زیرساخت ها به عنوان مثال یک ارائه دهنده SaaS را تصور کنید که می خواهد مانند صفحه وضعیت GitHub، صفحه نظارت بر سرویس (service-monitoring) را به کاربران خود ارائه دهد. با Node.js event-loop، ما می توانیم یک داشبورد قدرتمند مبتنی بر وب ایجاد کنیم که وضعیت سرویس ها را به صورت غیرهمزمان بررسی می کند و داده ها را با استفاده از وب سایت ها به مشتری ها می رساند.

وضعیت داخلی (درون شرکتی) و خدمات عمومی با استفاده از این فناوری می تواند به صورت زنده و در زمان حاضر گزارش شود. این ایده را کمی جلوتر برانید و سعی کنید برنامه های نظارت بر مرکز عملیات شبکه (NOC) را در یک اپراتور ارتباط از راه دور، cloud/ network/ ارائه دهنده host یا برخی از موسسات مالی تصور کنید، همه در بک اند وب باز پشتیبانی شده و وب سایت ها به جای جاوا یا جاوا اپلت اجرا می شوند.

 

Node.js چیست؟

 

دیگر موقعیت هایی که نود جی اس در آن ها کاربرد دارد شامل:

Node.js می تواند محتوای صفحه پویا یا دینامیک را ایجاد کند.
Node.js می تواند پرونده هایی را در سرور ایجاد کند، باز کند، بخواند، بنویسد، حذف کند و ببندد.
Node.js می تواند داده های فرم را جمع آوری کند.
Node.js می تواند داده ها را در پایگاه داده شما اضافه، حذف، اصلاح کند.

Node.js برنامه نویسی همزمان، تک رشته ای، غیر مسدود کننده و غیر مسدود را اجرا می کند که از نظر حافظه بسیار کارآمد است. این پلتفرم یک محیط اجرایی رایگان سمت سرور است که در کنار PHP، مایکروسافت و ASP.Net قرار می گیرد. همانطور که اشاره شد این پلتفرم در طراحی سایت عملکردی با سرعت بالا داشته و امنیت بالایی در سرور دارد که در سئو سایت نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت. نود جی اس  که بر پایه زبان جاوا اسکریپت است کاربردهای بسیار متنوعی دارد که از کار کردن با آن پشیمان نخواهید شد.

اگر بودجه کافی برای طراحی سایت با کدنویسی ندارید میتوانید طراحی سایت ارزان را انتخاب کنید و این موضوع بستگی به انتخاب شما دارد ولی حتما با شرکت طراحی سایت مورد نظر خود این موضوع را بررسی کنید.

دریافت مشاوره و استعلام

image

بدون نظر

    اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *