responsive چیست؟ واکنشگرا و یا ریسپانسیو به زبان ساده


15 مهر 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2021-12-20T11:44:59+03:30
responsive چیست؟ واکنشگرا و یا ریسپانسیو به زبان ساده

زمانی که یک سایت طراحی میشود برای اینکه کاربران  بیشتری را جذب کند مخصوصا سایت هایی که هدفشان درآمدزایی است مانند طراحی سایت فروشگاهی، نیاز دارند که responsive  شوند یا به صورت واکنش گرا دربیایند. حتما برایتان سوال شده است که چگونه از این طریق کاربران بیشتری جذب سایت شما خواهند شد؟

زمانی که قالب responsive برای سایت شما ساخته میشود، وبسایت شما قابلیت آن را پیدا میکند که روی تمام گوشی های هوشمند، تبلت، آی پد ها و... بر مبنای اندازه صفحه و اسکرین نمایش داده شود در غیر این صورت وبسایت شما روی دستگاه های مختلف نمایش داده نخواهد شد. این روزها که بیشتر کارها و خدمات با گوشی های هوشمند انجام میشود، زمانی که سایت قابلیت واکنش گرا را داشته باشد کاربران به راحتی میتوانند با گوشی، تبلت یا تکنولوژی های دیگر به راحتی به سایت شما دسترسی پیدا کنند و آن را ببیند.

responsive چیست؟

قبل از قابلیت responsive کسانی که دارای سایت بودند علاوه بر اینکه هزینه ای برای طراحی سایت خود پرداخت میکردند، باید هزینه ای هم برای طراحی سایت جداگانه به نام موبایل ورژن پرداخت میکردند که هزینه زیادی را در بر میگرفت. خوشبختانه در حال حاضر با گسترش پلتفرم های responsive توسط افرادی که در این راه حرفه ای هستند و حتی در بعضی مواقع وبسایت ها زیباتر نمایش داده خواهند شد، این هزینه ها کاهش پیدا کرده است.

تفاوت عمده ای که بین طراحی وب سایت های واکنش گرا با سایت های معمولی دارد این است که اگر سایتی واکنش گرا باشد و روی مرورگری آن را باز کنید، زمانی که گوشه مرورگر را بگیرید میتوانید به راحتی سایز صفحه را تغییر داده و به اندازه اسکرین خود آن را تطبیق دهید در صورتی که در سایت های معمولی و غیر واکنش گرا چنین قابلیتی وجود ندارد و نسبت به این کار عکس العملی نشان نخواهد داد و فقط اسکرول های افقی و عمودی نشان داده میشود.

ریسپانسیو بودن صفحات بسیار مهم است زیرا کاربران راحت تر به سایت شما دسترسی پیدا کرده همچنین آن ها به راحتی میتوانند مطالب یا تصاویر سایت را بدون آن که نیازی به زوم کردن آن ها داشته باشند، ببنند بدون آن که اذیت شوند در نتیجه تجربه خوبی را از مراجعه به سایت شما کسب خواهند کرد.

جالب است بدانید صفحات و وبسایت های واکنش گرا با سئو سایت رابطه مستقیم داشته و بسیار تاثیرات خوبی روی آن دارد. برای گوگل راجع به رابطه وبسایت ها و کاربران، دو موضوع بسیار حائز اهمیت است. اول اینکه وبسایت ها ارزش بسیاری را برای کاربران خود قائل شوند و دوم اینکه طراحی سایت به گونه ای باشد که کاربران راحت باشند. این دو موضوع همراه واکنش گرا بودن سایت می آید. زمانیکه وبسایت شما قابلیت ریسپانسیو را داشته باشد مطمئنا در سطر اول جستجو قرار خواهد گرفت.

ریسپانسیو بودن سایت بسیار ارزشمند است زیرا زمانیکه شما دارای یک سایت واکنش گرا باشید مخصوصا اگر سایت شما برای کسب درامد باشد علاوه براینکه بر تمام دستگاه ها نمایش داده خواهد شد از طراحی بصری زیبایی نیز برخوردار خواهد بود و مشتریان بیشتری را جذب خواهد کرد در نتیجه سایت شما بیشتر دیده خواهد شد و در اولین جستجوهای گوگل قرار خواهد گرفت و رتبه بالایی را کسب خواهد کرد حتی طراحی سایت ارزان نیز از این قابلیت برخوردار میباشد.

بدون نظر

    اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *