اندروید خام چیست؟


18 آبان 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2020-11-08T08:50:34+03:30
اندروید خام چیست؟

ابتدایی ترین نسخه سیستم عامل است که توسط Google طراحی و توسعه یافته است. این یک نسخه تغییر داده نشده از Android است، به این معنی که سازندگان دستگاه، آن را همانطور که هست نصب کرده اند. اندروید یک سیستم عامل منبع باز است، به این معنی که شرکت ها می توانند آن را به دلخواه تغییر دهند. آن ها این کار را با اضافه کردن آنچه به عنوان پوسته یا رابط کاربری سفارشی در بالای سیستم عامل شناخته می شود، انجام می دهند که باعث تغییر ظاهر آن میشود و همچنین ویژگی های جدیدی را به آن اضافه می کند. این پوسته ها شامل Samsung Experience ، HTC Sense ، EMUI (Huawei) و OxygenOS (OnePlus) میباشد.

برخی از پوسته ها مانند Huawei’s EMUI، تجربه کلی Android را کاملاً تغییر می دهند. به عنوان مثال تا زمان آمدن EMUI 5.0، دارندگان تلفن های هوشمند Huawei کشوی برنامه ای نداشتند. همه برنامه های نصب شده روی یک دستگاه دقیقاً مانند آیفون روی صفحه اصلی قرار میگرفتند. از طرف دیگر پوسته هایی مانند OxygenOS از شرکت وان پلاس هستند که رویکرد دیگری دارند. OxygenOS تقریباً شبیه اندروید خام به نظر می رسد اما دارای چند ویژگی اضافه است. این موارد شامل حالت خواندن است که نور آبی را برای تجربه بهتر خواندن فیلتر می کند و قفل برنامه که اطلاعات حساس برنامه های شما را از چشم افراد کنجکاو محافظت می کند. این نرم افزار همچنین به شما امکان می دهد با ترسیم O ، V ، S ، M یا W روی صفحه نمایش در حالی که خاموش است و موارد دیگر، برنامه ای را به انتخاب خود باز کنید.

اندروید خام چیست؟

مزیت های اندروید خام

  1. بزرگترین مزیت اندروید خام به روزرسانی سریع است. گوشی های هوشمندی که از این نسخه استفاده می کنند از اولین گوشی هایی هستند که به جدیدترین نسخه سیستم عامل ارتقا می یابند، در حالی که دارندگان سامسونگ ، ال جی و سایر تلفن های هوشمند معمولاً برای به روزرسانی باید مدتی صبر کنند. دلیل این امر این است که این تولیدکنندگان قبل از انتشار نرم افزار باید بسیاری از نرم افزارها را اصلاح کنند، این مورد در Android stock یا همان اندروید خام وجود ندارد.
  2. دلیل دوم این است که تلفن های هوشمند دارای اندروید خام فاقد نرم افزارهای bloatware هستند. به این معنی که آن ها از قبل روی گوشی شما نصب نشده اند. از این نرم افزارها هیچ استفاده ای نمیشوند و به طور پیش فرض روی گوشی های هوشمند نصب میباشند. به عنوان مثال برخی از گوشی ها دارای نسخه های تقویم و برنامه های تناسب اندام و بسیاری دیگر هستند که از قبل در دستگاه ارائه شده اند یا می توانند از Play Store نصب شوند. بدتر اینکه این برنامه ها معمولاً از دستگاه حذف نمی شوند، مگر اینکه دستگاه را روت کنید.
  3. مزیت قبلی را میتوان به مزیت بعدی Android stock، که ذخیره سازی است، رساند. همه آن برنامه های غیرضروری فضایی را اشغال می کنند که می توانید برای چیز دیگری استفاده کنید. همچنین سیستم عامل به دلیل زنگ های زیادی که توسط سازنده به آن اضافه شده فضای بیشتری را اشغال می کند. به عبارت دیگر Android stock معمولاً در مقایسه با نسخه های تغییر پیدا کرده سیستم عامل فضای کمتری در دستگاه شما اشغال می کند.

طراحی اندروید خام

اندروید خام همچنین دارای طراحی ساده ای است که بسیاری از مردم دوست دارند. این می تواند با برخی از پوسته های اندروید موجود در بازار که به نظر خیلی رنگارنگ هستند بسیار متفاوت باشد؛ گرچه این موضوع ذهنی و سلیقه ای است و ممکن است برای بعضی ها چیز خوبی باشد. سادگی سیستم عامل آن را به گزینه ای مناسب برای تازه کارها تبدیل کرده است زیرا استفاده از آن بسیار راحت تر است. نسخه اندروید Google نیز می تواند سریعتر از بسیاری از نسخه های سفارشی سیستم عامل کار کند اگرچه تفاوت زیادی نباید داشته باشد مگر اینکه پوسته ضعیف توسعه یافته باشد.

شایان ذکر است که اندروید خام بهتر یا بدتر از نسخه های پوسته سیستم عامل مورد استفاده سامسونگ، ال جی و بسیاری از شرکت ها نیست. این فقط تفاوت است. اینکه کدام یک گزینه بهتری برای شماست به اولویت شخصی و انتخاب شما برمی گردد.

گوشی های هوشمند دارای اندروید خام

محبوب ترین تلفن های هوشمند اندرویدی خام، ساخته شده توسط گوگل است. این ها شامل گوشی های Pixel، Pixel 2 و Pixel 3 و همچنین دستگاه های قدیمی Nexus هستند. HMD Global که از اوایل سال 2017 با استفاده از مارک نوکیا گوشی های هوشمند خود را راه اندازی کرد از اندروید خام نیز استفاده می کند. مورد بعدی در این لیست Lenovo است. سازنده چینی در ماه آگوست 2017 اعلام کرد که Vibe Pure UI خود را خنثی می کند و تمام دستگاه آینده خود را با اندروید خام راه اندازی کنند؛ اولین دستگاه K8 Note بوده است.

اندروید خام چیست؟

تفاوت میان اندروید خام (Android stock) با Android One

اندروید خام (Android stock):

دستگاه هایی که دارای اندروید خام هستند در واقع Android را مستقیماً از Google دریافت می کنند، بنابراین به محض تغییراتی که Google می خواهد ارسال کند بدون تأخیر مستقیماً به تلفن وارد می شود. به طور طبیعی تقاضا برای اندروید خام افزایش می یابد زیرا این نرم افزار بدون نرم افزار bloat است، به سرعت به روز می شود و هیچ چیز اضافی از OEM برای کاهش سرعت ندارد. آنها برای همه مناسب نیستند و برخی از کاربران ممکن است ترجیح دهند یک دسته برنامه از پیش نصب شده داشته باشند تا نیازی به دانلود آنها در Play Store نباشد اما برای علاقه مندان و کاربران با توانایی متوسط ، Android stock بسیار مورد علاقه واقع میشود.

Android One:

برای دستگاه های دارای گوگل، Android One در واقع خدمات توسعه نرم افزار را به تولیدکنندگان ارائه می دهد. بنابراین شاید یک سازنده گوشی در ساخت سخت افزار بازاریابی تبحر داشته باشد و تجربه خرده فروشی داشته باشد اما از نظر نرم افزاری مهارت کافی ندارد. در این حالت Google Android One را به آنها پیشنهاد می کند و متعهد می شود که به روزرسانی ها و وصله های امنیتی را برای یک دوره زمانی توافق شده مستقیماً به گوشی ها ارسال کند. Android One تجربه اندرویدی را به شما ارائه می دهد و در بعضی شرایط قابل تعویض است. Android One یک سرویس پولی است و خدمتی بر مبنای منبع باز محسوب شده و توسط گوگل به سازندگانی مثل شرکت نوکیا با دریافت مبلغی، داده میشود. از این طریق گوگل راهی را برای درآمدزایی ایجاد کرده است. این نوع اندروید برای سخت افزارهای ارائه شده توسط یکسری شرکت ها، ارائه شده است البته گوگل جزء این شرکت ها نیست.

اندروید خام چیست؟

نمیتوانیم بگوییم اندروید خام بهتر از دیگر رابط های کاربری یا حتی بدتر از آن ها میباشد. این بستگی به سلیقه کاربران دارد که چه سیستم عاملی برای آن ها راحت تربوده و میتوانند از آن استفاده کنند. اگر شما نمیتوانید اندروید خام را روی گوشی خود ببینید به این دلیل است که شرکت هایی که دستگاه های اندرویدی را تولید میکنند، پوسته های سفارشی خود را روی آن می اندازند. به همین دلیل شما نمیتوانید آن را مشاهده کنید. امیدوارم که مقاله برایتان سودمند بوده باشد.

دریافت مشاوره و استعلام

image

بدون نظر

    اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *