طراحی سایت واکنش گرا یا رسپانسیو


16 مهر 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2020-10-07T19:55:00+03:30
طراحی سایت واکنش گرا یا رسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو (responsive) بسیار ارزشمند است و تاثیر بسیاری در جذب کاربران بیشتر و بهتر دیده شدن سایت شما دارد زیرا باعث میشود محتوا، طراحی و عملکرد سایت شما روی هر دستگاهی با هر سایز صفحه ای به راحتی نمایش داده شود و افراد بدون هیچ دردسری به سایت شما دسترسی پیدا کنند.

طراحی سایت responsive

برای طراحی سایت responsive باید به نکاتی توجه کنید که ذکر خواهم کرد:

 • محتوای سایت شما باید هدفمند باشد. این موضوع علاوه بر اینکه بر رتبه سایتتان موثر است برای ایجاد سایت ریسپانسیو ضروری است.
 • باید سایت شما برای پهنای باند مرورگر حداقل سه پوسته داشته باشد. هرکدام از این پوسته ها باید متن و اجزای گرافیکی یکسانی داشته باشند ولی باید طوری طراحی شده باشند که مطابق با همان دستگاه نمایش داده شوند. البته تجربه کاربر بسیار اهمیت دارد. یک کاربر باید با سایت شما ارتباط برقرار کند.
 • سعی کنید سایت شما با توجه به محتوای ان طراحی شود نه با توجه به اندازه صفحه گوشی همراه. باید توجه داشته باشید که قسمت های مختلف سایت روی دسکتاپ به چه صورت است که روی گوشی همراه نیز طراحی شود.
 • برای مشاهده بهتر بازخورد وبسایت خود سعی کنید روی مرورگرهای مختلف آن را مشاهده کنید سپس اندازه مرورگر را تغییر دهید. یکی دیگر از ابزارهایی که میتوانید پیش نمایش سایت خود را ببینید گوشی های هوشمند است که شرایط خاص سایت خود را مشاهده میکنید.

از جمله مزایایی که میتوان در طراحی سایت واکنش گرا اشاره کرد شامل:

 • با انواع سایزهای نمایشگرهای مختلف ازجمله گوشی های هوشمند، تبلت ها و... سازگاری دارد.
 • به صورت گسترده ای روی مرورگرهای مختلف چه قدیمی چه جدید نمایش مناسبی دارد.
 • کارایی بسیاری دارد واز انعطاف پذیری بالایی برخوردار است. شما میتوانید هنگامی که یک سایت واکنش گرا را طراحی میکنید بخش هایی از ان را طبق نظر خودتان در گوشی های موبایل نمایش ندهید و جای ان چیزهای دیگری قرار دهید.
 • نسبت به طراحی سایت با موبایل هزینه بسیار کمتری دارد و مقرون به صرفه است. قبل از متدهای responsive افراد برای طراحی سایت روی دستگاه های مختلف هزینه های متفاوتی را پرداخت میکردند و هر دستگاه طراحی خاص خود را داشت. قالب واکنش گرا طوری است که روی هر ابزاری هماهنگ میشود و نیازی به طراحی دوباره نیست.
 • در گوگل رتبه بالاتری خواهد داشت.
 • روی سئو تاثیر بسیاری دارد و رشد بالایی خواهد داشت.
 • علاوه بر اینکه کاربران بیشتری را جذب خواهد کرد در میان موتورهای جستجو محبوبیت بیشتری خواهد داشت.
 • زمانی که سایت واکنش گرا را بخواهید روی گوشی هوشمند بریزید به مراتب تمام قسمت های آن نیز کوچک تر میشود. همچنین چیدمان جدید و حذف برخی قسمت ها باعث میشود حجم نسخه موبایل به مراتب کاهش پیدا کند در نتیجه سایت شما روی موبایل ها سریع تر نمایش داده میشود و باعث میشود کاربران بیشتری جذب ان شوند و ان را مشاهده کنند.

از ان جایی که توسعه تکنولوژی بخش بزرگی از زندگی افراد را تشکیل میدهد و بیشتر کارها و خدمات ان ها توسط گوشی های هوشمند و دیگر دستگاه ها صورت میگیرد ریسپانسیو بودن سایت مهم تلقی میشود. در نتیجه اگر قصد دارید سایتی را طراحی کنید مخصوصا اگر هدف آن کسب درامد باشد سعی کنید بصورت واکنش گرا طراحی شود که علاوه بر اینکه بیننده بیشتری را جذب خود کند در رتبه بالای گوگل قرار گیرد.

بدون نظر

  اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *