مسئولیت سایت در قبال اطلاعات کاربران


10 آبان 1399

webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape
webmehr-shape

وب مهر

2021-12-19T12:29:39+03:30
مسئولیت سایت در قبال اطلاعات کاربران

بعد از طراحی سایت مدیران و مسئولان آن  در قبال اطلاعات وبسایت و کاربران مسئول هستند و باید امنیت وبسایت را تا حد امکان فراهم کنند. بعضی از بخش های وب سایت هستند که نقش بسیار مهمی را در امنیت وبسایت دارند و ایجاد امنیت برای این بخش ها به معنای ایجاد امنیت برای کل وبسایت است. این بخش ها شامل امنیت سرور، شبکه، اینترنت، سیستم عامل، نرم افزار و مواردی دیگر میباشد. بعد از طراحی سایت، امنیت نقش اساسی در هر وبسایت دارد زیرا اعتبار و فعالیت همیشگی آن را تضمین میکند. برای اینکه این موضوع فراهم شود به یکسری اقدامات نیاز میباشد که روی وب سایت انجام شود که از ایجاد آسیب هایی مثل آسیب های هکرها بر وب سایت جلوگیری شود. همچنین امنیت از مواردی است که بعد از طراحی سایت، روی سئو سایت تاثیر بسزایی خواهد داشت. و اما نکاتی که باید برای امنیت یک وب سایت رعایت شود میتوانند شامل مواردی باشند که در ادامه به آن ها اشاره خواهد شد. 

 • تهیه کردن هاست امن برای سایت

قبل از طراحی وب سایت، سعی کنید هاستی که تهیه میکنید از شرکت معتبری باشد زیرا بسیار حائز اهمیت است که سایت روی یک هاست امن میزبانی شود. استفاده از آنتی ویروس ها، آنتی اسپم، کانفیگ حرفه ای سرور و دیگر موارد نظیر این ها میتوانند وب سایت را از خطرات و حملات احتمالی حفظ کنند.

مسئولیت سایت در قبال اطلاعات کاربران

 • استفاده از اینترنت امن

ارتباطی که میان کاربر و سایت ها وجود دارند دوطرفه بوده و این ارتباطات از طریق اینترنت فراهم میشود. زمانی که کاربر وارد یک وب سایت میشود و قصد ثبت نام کردن در آن را دارد، این درخواست از طریق اینترنت به مدیر سایت فرستاده شده و پاسخ این درخواست نیز باید از این طریق باشد. فرض کنید در این مسیر ارسال درخواست یا حتی دریافت درخواست، شنودی اتفاق بیفتد، در اینجا است که میتوان گفت فاجعه رخ داده است زیرا اگر از سمت کاربر باشد، اطلاعات او به سرقت رفته و اگر از سمت مدیر سایت باشد باز هم همین اتفاق خواهد افتاد و اتفاقی بدتر ازاین نمیتواند برای کسی که دارای سایت است پیش بیاید. بنابراین تا جایی که امکان دارد باید برای اینترنت مورد استفاده محدودیت های امنیتی فراهم شود مخصوصا کسانی که دارای وای فای میباشند لازم است که کارهایی از جمله ایجاد محدودیت برای مودم به Mac address دستگاه ها، غیر فعال کردن wps و دیگر موارد را انجام دهند.

 • سیستم عامل های اصلی و نرم افزارهای معتبر را مورد استفاده قرار دادن

این موضوع، موضوع بسیار واضحی است و باید به آن نیز توجه کنید. استفاده از سیستم عامل ها و نرم افزارهای کرک شده یا غیر معتبر یا حتی مشابه میتواند خطراتی را نیز ایجاد کند زیرا ممکن است هسته یا بخشی از آن ها مورد سوء استفاده قرار گرفته باشد و آسیب هایی را برای وب سایت شما ایجاد کنند. پس بهتر است از سیستم عامل ها و نرم افزارهای اصلی و معتبر استفاده کنید تا از آسیب های احتمالی در امان باشید.

مسئولیت سایت در قبال اطلاعات کاربران

 • استفاده از آنتی ویروس ها و فایروال قدرتمند

یک وبمستر باید از آنتی ویروس و فایروال قدرتمند و معتبر استفاده کند. این نرم افزارها بسیار مهم هستند و نباید از کنار آن ها به راحتی گذشت زیرا استفاده نکردن از آن ها باعث ایجاد یکسری مشکلات دیگر خواهد شد. نرم افزارهای امنیتی و معتبر بسیاری توسط شرکت های معتبر از جمله eset و Kaspersky ارائه شده اند که میتوانید به راحتی از آن ها استفاده کنید.

 • دریافت سیستم مدیریت محتوا و قالب ها از منابع اصلی

یکی از دلایلی که باعث میشود وبسایت ها به خطر بیفتند دریافت سیستم مدیریت ها، قالب ها و افزونه ها از منبع غیر اصلی میباشد زیرا این نوع سیستم ها به راحتی قابل تغییر هستند و بیشتر در خطر ترکیب با بدافزارها میباشند. این اصل را حتما رعایت کنید تا از ایجاد خطرات احتمالی و به خطر افتادن سایت جلوگیری شود. اگر در فکر طراحی سایت ارزان با قالب‌های رایگان وردپرس هستید، حتما در انتخاب شرکت طراحی سایت خود بسیار دقت کنید که هنگام انتخاب قالب مشکلی پیش نیاید و امنیت سایت در اولویت قرار گیرد. طراحی هر سایتی مثل طراحی سایت فروشگاهی، شرکتی و ... به امنیت نیاز دارد.

 • استفاده از رمز عبور قدرتمند

اطلاعات ضروری و حساس را میتوان از این طریق نیز محافظت کرد. رمز عبور باید بسیار قوی بوده و از ترکیب حروف کوچک و بزرگ، اعداد و کاراکترهای خاصی مثل @، ! باید تشکیل شود. همچنین علاوه بر این باید زمان های خاصی را تعیین کرد و بطور مداوم در زمان های مشخص شده رمز را تغییر داد تا در مقابل حمله های brute force محافظت شود.

 • مشخص کردن سطح دسترسی به اطلاعات

این مورد بسیار مهم و ضروری است؛ مخصوصا برای فایل هایی که دارای اطلاعات کلیدی مثل اطلاعات مربوط به دیتابیس میباشند، باید حتما انجام شود. این سطح دسترسی باید به اندازه ای باشد که فقط وب سرور و owner بتوانند به این اطلاعات دست پیدا کنند. همچنین برای فایل های دیگر نیز باید یک سطح دسترسی استاندارد مشخص شود.

 • محافظت از مسیری که به مدیریت ختم میشود.

معمولا هیچوقت 100درصد امنیت ایجاد نمیشود مگر اینکه موارد امنیتی خود سایت نیز رعایت شود، در این صورت امنیت وب سایت بسیار قوی خواهد شد. یکی از موارد امنیتی این است که بتوانید از قابلیت محافظت از مسیر ورود به مدیریت استفاده کنید. این گزینه برای زمانی است که هکرها بتوانند از رمز ورودی سایت عبور کنند. وقتی که این قابلیت را فعال کرده باشید، قادر به وارد شدن به قسمت مدیریت نمیباشند.

 • پیگیری کردن اخبارهای مربوط به امنیت وب سایت ها

سعی کنید حتی الامکان رویدادها و اخبارهای مربوط به امنیت وب سایت ها را دنبال کنید. فراموش نکنید حتی شرکت های بسیار بزرگ و دارای امکانات امنیتی نیز ممکن است در برابر باگ های امنیتی آسیب پذیر باشند و اگر دچار چنین خطری شدند باید بلافاصله به دنبال راه حلی برای حل آن باشند. معمولا این شرکت ها این مشکل را اطلاع رسانی کرده و راهکار امنیتی آن را نیز منتشر میکنند. به همین دلیل چک کردن این چنین اخبارها باعث میشود از خطرات احتمالی جلوگیری کرده یا اگر چنین اتفاقی افتاد بتوانید راهکار مناسبی برای آن پیدا کنید و به موقع عمل کنید.

مسئولیت سایت در قبال اطلاعات کاربران

 • همیشه بروز کردن نرم افزارها

برای حفظ امنیت در وب سایت، در زمان های مناسب باید نرم افزارهای موجود در آن را بروز رسانی کرد. زمانی که این بروز رسانی ها انجام نشود، هکرها به سرعت میتوانند وارد سیستم شما شده و از آن سوء استفاده کنند.

اگر دارای وب سایت هستید بیش از پیش امیدوارم بتوانید خود را مسئول اطلاعات کاربران بدانید و امنیت برای سایت خود تا حدی که امکان دارد ایجاد کنید. نکاتی که در مقاله گفته شد بسیار میتواند در حفظ امنیت وبساییتان به شما کمک کند و مفید واقع شوند.

بدون نظر

  اولین نفری باشید که نظر می دهد!

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. موارد ستاره دار الزامی است. *