آموزش تولید محتوا

چرخه عمر محتوا چیست؟ آشنایی با مراحل و تکنیک‌های آن

چرخه عمر محتوا چیست؟

به این مطلب امتیاز دهید

چیره بر رقبا با چرخه عمر محتوا: راهنمای سئوی قدرتمند

رقابت در دنیای دیجیتال،  به یکی از نفس‌گیر ترین رقابت ها برای دیده شدن و جذب مخاطب تبدیل شده است. برای پیروزی در این مسابقه محتوا حرف اول را می‌زند. اما سوال همیشگی بسیار از محتوا نویسنان تازه کار این است که راز ماندگاری محتوا و اثرگذاری آن در طول زمان چیست؟

اینجاست که مفهوم «چرخه عمر محتوا» اهمیت پیدا می‌کند. با داشتن یک استراتژی مشخص برای هر مرحله از چرخه عمر محتوا، می‌توانید به شکلی هدفمند، مخاطبان را جذب کرده و آن‌ها را به مشتری وفادار تبدیل کنید. در این مقاله، همراه ما باشید تا با مراحل کلیدی چرخه عمر محتوا و تاثیر آن بر سئوی سایت‌تان آشنا شوید.

به طور کلی چرخه محتوا به 6 مرحله تقسیم میشود که به ترتیب عبارتند از:

 • مرحله ایده‌پردازی (Conception)
 • مرحله تولید محتوا (Creation)
 • مرحله انتشار محتوا (Publishing)
 • مرحله ترویج محتوا(Promotion)
 • مرحله تحلیل و بررسی محتوا(Analysis)
 • مرحله نگه‌داری، حذف و یا باز آفرینی محتوا (delete or Repurposing)

همانطور که مراحل بالا را مشاهده کردید چرخه عمر محتوا، یک فرآیند مداوم است و همیشه با توجه به نیاز کاربران باید بروز رسانی، حذف و یا تغییر کند.  شما میتوانید با درک و اجرای صحیح این مراحل، به شکلی هدفمند، محتوایی باکیفیت و ماندگار تولید کنید. اما چه چیزی انقدر چرخه محتوارا پر اهمیت کرده است؟

دلیل اهمیت چرخه محتوا

مدیریت چرخه عمر محتوا، فرایندی مستمر و نیازمند پیگیری است. با رعایت قوانین این چرخه برای تک تک محتواهایی که تولید می‌کنیم، به تدریج میتوانیم درک بهتری از علایق و سلیقه مخاطبان خود پیدا می‌کنیم. همچنین یاد می‌گیریم چه نوع محتوایی برای آن‌ها میتواند جذاب‌تر باشد و چگونه می‌توانیم با تولید محتوای هدفمند و بروز، آن‌ها را به مشتریان وفادار تبدیل کنیم.

چرخه عمر محتوا به صرفه‌جویی در هزینه و زمان نیز کمک می‌کند. به جای اینکه شما مجبور باشید دائما محتواهای جدید تولید کنید، می‌توانید با مدیریت صحیح محتوا، عمر مفید محتواهای موجود را افزایش دهید و از آن‌ها بتوانید بازدهی بیشتری به دست آورید.

نکته: هرگز فراموش نکنید، دنیای دیجیتال، پویاست. ترندها و علایق تغییر می‌کنند و مخاطبان روز به روز خواسته‌های جدیدی پیدا می‌کنند. چرخه عمر محتوا به ما این انعطاف را می‌دهد تا همواره بتوانیم با این تغییرات سازگار شویم و محتوایی تولید کنیم که همواره در صدر علاقه و توجه مخاطبان قرار داشته باشد.

مراحل چرخه عمر محتوا

همانطور که قبل هم به آن اشاره کرده ایم چرخه عمر محتوا، روندی خطی نیست. بلکه فرآیندی پیوسته میباشد که مراحل آن، در ارتباطی مستمر با یکدیگر قرار دارند. تحلیل های مستمر و بروز رسانی محتوا، منجر به ارتقاء جایگاه آن در چرخه عمر شده و طول عمر مفید آن را افزایش می دهد. در ادامه میخواهیم راجب تمامی مراحل چرخه محتوا نقد‌وبررسی ای داشته باشیم.

مرحله ایده‌پردازی (Conception)

مرحله‌ی ایده‌پردازی همانند سنگ بنای تولید محتوای قدرتمند است. در این مرحله شما باید زمان کافی صرف ایده‌پردازی خلاقانه و نظم دادن به افکار خود برای تولید محتوایی که توجه مخاطبان را به خود جلب میکند و در نتایج جستجوی گوگل میدرخشد کنید. با انتخاب درست علایق و سلیقه کاربران و موضوعات بروز میتوانید به تحقق اهداف بازاریابی خودتان کمک کنید.

در ادامه چند نکته حائز اهمیت که باید در مرحله ایده پردازی به آن توجه کنید عبارتند از:

 • تحقیق کلمه کلیدی: قبل از هر اقدامی، لازم است آشنای کامل نسبت به علایق و نیازهای مخاطبان خود پیدا کنیم. این آشنایی میتواند از طریق تحقیق کلمات کلیدی به دست آید.  همچنین شما با استفاده از ابزارهای حرفه‌ای سئو، میتوانید به راحتی کلمات کلیدی مرتبط و بیشترین جست‌وجوی کاربران علاقه‌مند به حوزه‌ی فعالیت‌تان را شناسایی کنید.

 • شناسایی مخاطب: قبل از هرچیزی باید در نظر داشته باشید که مخاطب ستاره‌ی اصلی صحنه‌ی محتوای شما میباشد.  شما برای اینکه بتوانید محتوایی تاثیرگذار تولید کنید، باید به خوبی با باو آشنا باشید. باید بتوانید تمام ویژگی های مخاطب خود را در ذهنتان ترسیم کنید. برای مثال: سن، جنسیت، علایق و سلیقه، سطح سواد و چالش‌های مخاطب را در نظر بگیرید. و همچنین با توجه به موضوع محتوا، زبانی را انتخاب کنید که با او هم‌خوانی داشته باشد.

 • بررسی رقبا: شما میتوانید با بررسی محتوای رقبای دیگر دریچه‌ای جدید به روی ایده‌پردازی  برای خود باز کنید. با استفاده از این تکنیک میتوانید ببینید رقبایتان چه موضوعاتی را پوشش داده‌اند، نقاط قوت و ضعف محتوای آنها چیست، و میتوانید چه ایده های خلاقانه تر و یونیک تری در محتوای خود استفاده کنید.

 • بارش فکری: در این مرحله نوبت به بارش فکری میرسد. شما باید تمام افکار و ایده های خود را در چکنویستان بیاورید. تمامی حوزه‌ی کاری، چالش‌های رایج مخاطبان، راه‌حل‌های کاربردی و هر آنچه به ذهن‌تان می‌آید را یادداشت کنید. حتی ایده هایی ک ممکن است فکر کنید عجیب و غیرقابل استفاده است، ممکن است جرقه ای برای خلق محتوایی عالی باشد.

 • ارزیابی و اولویت‌بندی ایده‌ها: بعد از پیاده سازی بارش فکری، شما باید ایده هایی را انتخاب کنید که با اهداف‌تان هم‌سو بوده و پتانسیل جذب مخاطب را داشته باشند. حجم جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با موضوع را درنظر بگیرید. همچنین میزان رقابت بر سر آن کلمات کلیدی را بسنجید.

مرحله تولید محتوا (Creation)

چرخه محتوا را میتوان به قلب تپنده‌ی هر کسب و کار آنلاین تشبیه کرد. اما در این مسیر، مرحله تولید محتوا، جریانی است که ایده‌های مرحله قبل را به دارایی‌های ارزشمند برای مخاطب و موتورهای جستجو تبدیل می‌کند. اما چگونه میتوان این جریان را پیش برد؟

در اینجا موارد مهمی که باید برای تولید محتوای خود استفاده کنیم آورده شده است:

 • شناخت عمیق مخاطب
 • ایده‌پردازی خلاقانه
 • برنامه‌ریزی دقیق برای محتوا
 • استفاده از نگراش مناسب برای محتوا
 • ویرایش و بازخوانی
 • اطمینان از کیفیت و جایگذاری درست تصاویر و سایر عناصر بصری در متن

با گذراندن این مراحل، شما توانسته اید گام بلندی در راستای مرحله تولید محتوای موفق در چرخه‌ی محتوا برداشته باشید. اما همیشه به یاد داشته باشید، محتوا همانند ستون فقرات هر کسب و کار آنلاین مییباشد. زمانی که بتوانید با وسواس و عشق به خلق آن بپردازید، نتایج شگفت‌انگیزش را در جذب مخاطب و ارتقای رتبه خود در موتور جست‌وجو ببینید.

مرحله انتشار محتوا (Publishing)

ابتدا تولید محتوا، گام نخست در چرخه‌ی قدرتمند بازاریابی محتوا میباشد. اما بدون انتشار هوشمندانه، محتوای ما کمتر دیده میشود و بعد از مدتی در  انبوهی از اطلاعات گم میشود. ما باید به درستی پلتفرم مناسب با توجه به موضوع محتوا، علایق و میزان استفاده کاربر از پلتفرم انتخاب کنیم. اما چگونه محتوای باارزش خودمان را به دست مخاطبان هدف برسانیم؟

در ادامه میخواهیم به نکاتی که باید در انتشار محتوای خود به آن توجه کنیم بپردازیم:

 • انتخاب پلتفرم مناسب: همانطور که قبل تر هم گفتیم هر شبکه‌ی اجتماعی، زمین بازی خاص خود را دارد. ینعی باید برای انتشار محتوا، ابتدا باید با پلتفرم‌های مرتبط با حوزه‌ی کاری و نوع مخاطب و محتوای خود را آشنایی کامل داشته باشید.  شما با انتشار محتوا در وبلاگ، شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار مانند اینستاگرام و تلگرام، و حتی پلتفرم‌های اشتراک ویدیو مانند آپارات، می‌توانید آمار دیده شدن محتوای خودتان را بسیار بالا ببرید.

 • زمان‌بندی حرفه‌ای: زمان مناسب برای انتشار محتوا، جزو گزینه هایی است که اهمیت ویژه‌ای دارد. شما با بررسی رفتار مخاطبان و تحلیل داده‌ها، می‌توانید بهترین تایم‌لاین را برای انتشار در نظر بگیرید. برای مثال اگر محتوای ما راجب لباس های زمستانه میباشد، ما نمیتوانیم آن را در فصل تابستان انتشار دهیم زیرا هیچ کاربری علاقه به خرید لباس گرم در فص تابستان ندارد.

 •  تیتر و تصویر جذاب: اولین چیزی که توجه مخاطب را وقتی به سایت شما ورود پیدا میکند جلب می‌کند، تیتر و تصویر محتوای شماست. بنابراین تیترهای قدرتمند و کنجکاوی‌برانگیز، همراه با تصاویری باکیفیت و مرتبط، می‌توانند کاربران را ترغیب به کلیک بر روی محتوای شما کنند. و زیبایی بصری و  کاربرپسندی برای شما ایجاد کنند.

 • تبلیغات هدفمند: یکی از راهکار ها برای رساندن محتوای باارزش خود به طیف وسیع‌تری از مخاطبان، استفاده از کمپین‌های تبلیغاتی هدفمند در شبکه‌های اجتماعی یا حتی موتورهای جستجو میباشد.  شما میتوانید با هزینه‌های معقول، محتوای خود را در معرض دید افراد مرتبط با حوزه‌ی کاری‌تان قرار دهید.

مرحله ترویج محتوا

باید در نظر داشته باشید که چرخه‌ی محتوا بدون مرحله‌ی ترویج، مثل گنجینه‌ای پنهان می‌ماند. شما بدون تبلیغات  و ترویج محتوای خود اورا در  دنیای اطلاعات غرق میکنید. در این مرحله، بایستی استراتژی‌هایی را به کار بگیرید تا محتوای ارزشمندتان را به دست مخاطب مورد هدفتان برسانید. با ترویج قدرتمند، می‌توانید صدای برند خود را بلندتر کرده و نتایج خارق‌العاده‌ای در افزایش ترافیک وب‌سایت و تعامل با مخاطبان کسب کنید.

در اینجا نکات مهم برای تروییج محتوایتان آمده است:

 • شناسایی بهترین شبکه های اجتماعی مناسب با هدف مخاطب و موضوع محتوا
 • سئو سازی محتوا
 • به اشتراکم گذاری در شبکه های اجتماعی
 • رپوتاژ آگهی
 • تحلیل و بررسی مستمر

نکته: باید بدانید، ترویج محتوا مرحله ای نیست که یک شبه اتفاق بی‌افتد. شما با صبر، پشتکار و اجرای استراتژی‌های درست، می‌توانید محتوای باارزش خود را به درستی دست مخاطب برسانید.

مرحله تحلیل و بررسی محتوا(Analysis)

چرخه‌ی محتوا، مثل سفری است با فراز و نشیب‌های فراوان. مرحله‌ی تحلیل و بررسی، توقفگاهی مهم در این مسیر به شمار می‌رود. چرا که در این مرحله، شما با نگاهی موشکافانه به عملکرد محتوا، بررسی نقاط قوت و ضعف آن و نکات مثبتش، میتوانید در آینده‌ای نزدیک، مسیری روشن‌تر برای موفقیت محتوای خود ترسیم کنید.

اما نکته ای که لازم است بدانید این است که مرحله‌ی تحلیل و بررسی، پایانی بر چرخه‌ی محتوای شما نیست. بلکه راهی است که ما را به درک عمیق‌تر مخاطبان و بهبود عملکرد محتوایمان در آینده راهنمایی می‌کند. شما با انجام این مرحله میتوانید محتوای خود را قنیع تر و کاربرپسند‌تر کنید.

مرحله نگه‌داری، حذف و یا باز آفرینی محتوا (delete or Repurposing)

همانطور که در بالای مقاله اشاره کردیم، چرخه‌ی محتوا، روندی پویا میباشد که  محتوا دائما در حال تغییر و تحول است. اما با گذشت زمان، برخی از محتواها ممکن است دیگر کارآمد نباشند. برای  مثال ما محتوایی با عنوان(( آخرین اخبار اسفند سال 1402)) داریم. این محتوا نهایتا تا پایان اسفند این سال مورد استفاده قرار میگیرد زیرا کاربر بعد آن نیازی به این اطلاعات ندارد، و محتوای ما نیاز به بروز رسانی و یا حتی در بعضی مواقع حذف دارد.

توجه داشته باشید  که شما میتوانید محتواهایی که فکر میکنید در آن بهره زمانی نیاز به انتشار ندارند را بایگانی و آرشیو کنید. با اینکار شما محتوای خود را برای موقعیتی بهتر پسنداز میکنید.

جمع‌بندی

در آخر، همیشه به یاد داشته باشید، چرخه‌ی عمر محتوا، فرایندی مستمر و نیازمند به پیگیری مداوم میباشد. شما میتوانید با درک عمیق این مراحل و به کارگیری تکنیک‌های حرفه‌ای، می‌توانید جایگاه قدرتمندی در دنیای دیجیتال بدست آورید. شما داشتن محتوای باکیفیت، کلید جلب اعتماد مخاطب، ارتقای برند به اهداف بازاریابی خودتان برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا