بارگزاری

image
imageimage

وب مهر

همراه زیرک و معتمد کسب و کار شما!

راه های ارتباطی

در ارتباط باش...

نتایجی عجیب و ماندگار!

سئو سایت یا بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجوگر

وب مهر

2022-05-15T12:23:28+04:30
سئو سایت یا بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجوگر

سئو سایت یا همان بهینه سازی سایت به یکسری تکنیک ها و استراتژی هایی گفته میشود که به هدف توسعه یک وبسایت و جذب کاربران بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. سئو سایت برای دست پیدا کردن به رتبه های بالا در موتورهای جستجو است. هر فردی زمانی که سایت خود را راه اندازی میکند برای اینکه در صفحه اول جستجو قرار گرفته و بازدیدکنندگان بیشتری را جذب کند به یکسری عملکرد برای بهبودی نیاز دارد. مدیران وب سایت برای رسیدن به این اهداف از سئو (Seo) استفاده میکند. موارد متفاوت و زیادی هستند که در سئو سایت بسیار موثر هستند از جمله نوع محتوا، تعداد کلمات کلیدی، لینک های به کار رفته و غیره. جالب است بدانید موضوعی که بیشتر از هرچیز برای گوگل اهمیت دارد، رضایت بازدیدکنندگان از یک وب سایت میباشد در نتیجه مدیر یک سایت باید دقت داشته باشد که چه نوع محتوایی را در سایت خود استفاده کرده و همچنین طراحی سایت و مدیریت آن به صورت عالی انجام شده باشد. تمام این نکات شاید به ظاهر به چشم نیایند اما در سئو سایت بسیار تاثیرگذار هستند. با وب مهر همراه باشید تا بیشتر با این موضوع آشنا شوید.

سئو سایت یا بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجوگر

سئو میتواند کلیدی برای جذب کاربر بیشتر باشد و سایت شما بتواند به وسیله آن بسیار توسعه پیدا کند. از آن جایی که موتورهای جستجو با توجه به کلمات کلیدی محتوای سایت، چیزی را که مدنظر کاربر است را در اختیار او قرار میدهند، به همین دلیل سئو میتواند بسیار نقش مهمی را ایفا کند. اگر بخواهیم به مواردی از مزیت های سئو سایت یا همان بهینه سازی سایت اشاره کنیم این موارد میتوانند شامل:

 • در تجارت فروشگاه های اینترنتی که برای کسب و کار هستند بسیار موثر هستند.
 • به خاطر وجود کلمات کلیدی بیشتر در سایت هایی که بهینه سازی شده اند نسبت به سایت های دیگر، فرصت بیشتری نیز هست که در صفحه اول جستجو قرار بگیرند.
 • وجود کلمات کلیدی با ارزش و مناسب باعث افزایش بازدید از سایت خواهد شد.
 • زمانی که سایتی در صفحه اول جستجو قرار میگیرد، برای کاربران مورد اعتمادتر میباشد.
 • فروش اینترنتی افزایش پیدا میکند.
 • به تبلیغات جانبی احتیاجی نمیباشد.
 • سئو خود نوعی تبلیغ محسوب میشود که بلندمدت میباشد.

سئو سایت شامل سه بخش میباشد. سئوی داخلی، سئوی خارجی و سئوی تکنیکال. هرکدام از این بخش ها نقش های اساسی در سئو سایت دارند. در ادامه به هرکدام از این بخش ها میپردازیم. موفقیت سئو سایت به موفقیت این سه بخش بستگی دارد. برای اینکه سئو سایت به نتیجه مطلوبی برسد باید این مراحل را طی کند.

سئوی داخلی

درون یک سایت یکسری عملیات خاصی انجام میشود که باعث میشود که رتبه آن در گوگل افزایش پیدا کرده و در صفحه اول جستجو قرار بگیرد. به این سری عملیات، سئوی داخلی گفته میشود که شامل کدنویسی داخلی آن نیز خواهد شد. به سئوی داخلی On-Page SEO نیز گفته میشود. هدف از سئوی داخلی این است که محتوای سایت شما از طریق کاربران و موتورهای جستجو درک شده و صفحه وب سایت شما را به عنوان یک صفحه با ارزش ارزیابی کنند.

سئوی داخلی در تلاش است از کلمات به طوری استفاده کند که کاربران پسندیده و مناسب باشند. از جمله ویژگی هایی که باید سئوی داخلی محتوای یک سایت داشته باشد شامل موارد زیر میباشد:

 • هر سایت باید متناسب با موضوعی که دارد محتوای عمیق و باارزشی نیز داشته باشد. محتوای کم و بی ارزش رتبه خوبی توسط گوگل به دست نخواهد آورد.
 • محتوا باید مورد پسند کاربران واقع شده و راحت خوانده شود.
 • یک محتوا باید یونیک و خاص باشد و نباید از وب سایت های دیگر کپی شود و این موضوع برای گوگل بسیار پر اهمیت میباشد.
 • سعی کنید منابع محتوایی که انتخاب میکنید، معتبر باشد که کاربر بتواند به راحتی به سایت شما اعتماد کند.
 • کلمات کلیدی باید متناسب با موضوع سایت و هدف مورد نظر کاربر باشد در این صورت است که سایت شما میتواند رتبه خوبی به دست آورد.

سئو سایت یا بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجوگر

از جمله تکنیک ها و راه کارهای عملی که در سئوی داخلی مورد استفاده قرار میگیرد:

 1. استفاده از URL های مناسب

سعی کنید URL های سایت کوتاه باشد و به راحتی خوانده شوند. این ادرس ها بسیار مهم هستند زیرا به وسیله موتورهای جستجو بررسی خواهند شد. حتما در URL ها از کلمات کلیدی نیز استفاده کنید.

 1. شروع عنوان صفحه با کلمات کلیدی

عنوان یک صفحه در سایت بسیار اهمیت دارد و باید حتما برای شروع آن کلمات کلیدی استفاده گردد. هر صفحه از سایت شما باید دارای یک عنوان جداگانه باشد.

 1. استفاده از متاتگ H1 برای عنوان صفحه و نیز دیگر متاتگ ها

برای خواناتر شدن محتوا بهتر است که از متاتگ ها استفاده شود. معمولا برای عنوان از متاتگ H1 استفاده شده و فقط یکبار از آن در هر صفحه استفاده میشود. برای پاراگراف ها و عنوان داخلی از H2 و دیگر متاتگ ها نیز استفاده میشود. این مورد در سئو سایت بسیار کمک میکند.

 1. استفاده از فایل های مدیا

محتوای یک سایت غیر از متن میتواند شامل تصاویر و فیلم ها نیز باشند که میتواند به آن اضافه شود.

 1. لینک سازی داخلی

استفاده از این لینک ها باعث میشود که موتورهای جستجو و کاربران به وسیله استفاده از آن ها بتوانند به راحتی تمام صفحات سایت شما را بررسی کنند. این مورد بسیار روی سئو سایت تاثیر خوبی دارد.

 1. استفاده از alt مناسب

برای تمام تصاویری که برای محتوای سایت خود استفاده میکنید از alt مناسب استفاده کرده یا آن ها را تکمیل کنید. در این قسمت باید متنی متناسب با تصویر بنویسید و آن را به خوبی توصیف کنید. در این متن ها از کلمات کلیدی نیز استفاده کنید. این مورد نیز میتواند در سئو سایت شما تاثیر خوبی گذاشته و کاربران بیشتری را جذب کند. همچنین کار موتورهای جستجو را راحت تر میکند.

سئوی خارجی

سئوی خارجی یا off-page Seo شامل یکسری عملیات مربوط به خارج از سایت میباشد که باید طبق چهارچوب های خاصی انجام شود در غیر این صورت باعث میشود که نتیجه بالعکس داشته و رتبه سایت را کاهش دهد.

سئو سایت یا بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجوگر

از جمله تکنیک هایی که در سئوی خارجی انجام میشود شامل موارد زیر میباشد:

 1. استفاده از شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی و فعال بودن در آن ها بسیار میتواند در سئو سایت شما موثر باشد و کاربر بیشتری را جذب کند. از جمله شبکه های اجتماعی که دارای اعتبار بالایی نزد گوگل هستند شامل فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و غیره میباشند. این مورد میتواند بسیار روی سئوی خارجی سایت شما موثر بوده و رتبه ساییتان را افزایش دهد.

 1. بازاریابی محتوا

یکی دیگر از راه هایی که باعث افزایش رتبه سایت شما میشود این است که در دیگر سایت ها نظر خود را قرار دهید و لینک اصلی سایت خود را در آن سایت ها یا وبلاگ ها قرار دهید. لینک سایت شما توسط موتورهای جستجو مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 1. ثبت نام در موتورهای جستجو

این موضوع میتواند در ایندکس شدن سریع سایت شما به وسیله موتورهای جستجو بسیار تاثیرگذار باشد.

 1. استفاده از بک لینک ها

استفاده از این لینک ها باعث میشود که به دیگر سایت های مرتبط متصل شوید و از این طریق بتوانید کاربران بیشتری جذب کنید. بک لینک ها و انکرتکست ها از جمله لینک های خارجی هستند که بسیار روی سئوی سایت موثر هستند. سعی کنید از کلمات کلیدی مناسب برای این لینک ها استفاده کنید زیرا استفاده از کلمات غیر مرتبط مثل "کلیک کنید" میتواند به سئو سایت شما آسیب وارد کند.

سئو تکنیکال

سئو تکنیکال یکی از بخش های بسیار مهم سئو سایت محسوب میشود که بیشتر ایندکس شدن صفحات وب سایت توسط موتورهای جستجو را مورد توجه قرار میدهد. این بخش سئو سایت به محتوای سایت ارتباطی ندارد و به زیرساخت یک سایت که شامل کدنویسی آن است، اهمیت میدهد.

سئو سایت یا بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجوگر

از جمله مواردی که در سئو تکنیکال چک شده و بررسی میشود و در سئو سایت بسیار اهمیت دارد، شامل موارد زیر میباشد:

 1. بهینه سازی فایل robots.txt

فایل robots.txt یک فایل متنی است که دارای دستوالعمل هایی میباشد که موتورهای جستجو برای اینکس کردن صفحات سایت، از این فایل استفاده میکنند. این فایل در root یک سایت قرار دارد. سعی کنید همیشه این فایل را چک کنید. برای چک کردن آن کافیست عبارت robots.txt را به اخر ادرس سایت خود و بعد از نام دامنه اضافه کنید. سعی کنید این مورد را در سئو سایت مورد توجه قرار دهید.

 1. بهینه سازی ساختار سایت

سعی کنید ظاهر سایت خود را بهینه سازی کنید. از دسته بندی ها برای محصولات وب سایت خود استفاده کرده و طوری ساختار آن را طراحی سایت کنید که کاربران بتوانند به راحتی از سایت استفاده کنند و دچار سردرگمی نشوند.

 1. استفاده کردن از Bread Crump

Bread Crump یکی از انواع منو است که دارای لینک صفحات قبل میباشد. به کاربر کمک میکند که به راحتی بتواند به بخش های مختلف یک سایت سر بزند. گوگل این منو را بسیار پیشنهاد میکند.

 1. بهینه سازی صفحات 404

زمانی که صفحه ای از سایت حذف شده باشد یا آدرس آن تغییر کرده باشد کاربر با صفحه 404 مواجه خواهد شد. خوب است که صفحه ای از قبل طراحی سایت شده باشد که زمانی که کاربر با آن روبرو میشود دارای گزینه بازگشت به صفحه اصلی باشد یا فرومی وجود داشته باشد که کاربر بتواند صفحه مورد نظر خود را جستجو کند. وجود این صفحه میتواند روی سئو سایت شما تاثیر بدی بگذارد و باعث کاهش کاربران شما شود.

 1. درست کردن نقشه سایت

نقشه سایت یا فایل  sitemap.XML شامل کدهای XML میشود که آدرس صفحات سایت شما را به موتورهای جستجو معرفی کرده و باعث میشود روند ایندکس شدن آن صفحات سریع تر پیش رود. این فایل در ریشه هاست وب سایت قرار دارد.

 1. استقاده از قابلیت واکنش گرا یا responsive (ریسپانسیو چیست؟)

زمانی که یک سایت دارای چنین قابلیتی باشد روی تمام نمایشگرهای دستگاه ها از جمله موبایل ها و تبلت مورد استفاده قرار گرفته و نمایش داده میشود، در نتیجه کاربر بیشتری را جذب خواهد کرد.

 1. بهینه سازی سرعت سایت

یکی از کارهای مهمی که بر عهده سئوتکنیکال میباشد، افزایش سرعت سایت شما میباشد که از موضوعات مهم در رابطه با یک وب سایت میباشد. این موضوع یکی از موارد مهم در سئوی سایت میباشد.

ابزارهایی وجود دارند که برای تحلیل آمار و ترافیک یک وبسایت بسیار مورد استفاده قرار میگیرد. این دو ابزار شامل Google Analytics و Google Tag Manager میباشد که جزئی از ابزارهای بسیار حرفه ای محسوب میشوند. برای سئو سایت خود حتما باید از این ابزارها استفاده کنید که بتوانید میزان ترافیک ورودی به سایتتان از طریق موتورهای جستجو را بتوانید تحلیل کنید.

در این مقاله با بخش های مختلف یک سئو سایت آشنا شدید. هر کدام از این بخش ها در قسمت های مختلف یک سایت موثر هستند و وظایف خاص خود را دارند و همچنین در موفقیت سئو سایت بسیار موثر هستند و در افزایش رتبه سایت نقش بسزایی دارند. همانطور که اشاره شد سئو سایت باعث میشود یک وبسایت بیشتر دیده شود در نتیجه کسب و کار آن بیشتر گسترش پیدا میکند. همچنین سئو سایت باعث میشود کلمات کلیدی یک سایت بیشتر مورد توجه موتورهای جستجو قرار گرفته و در نتیجه آن سایت در صفحه اول جستجو قرار بگیرد. سئو سایت اهمیت بسیاری دارد. یک سئو کار حرفه ای باید با تمام این بخش ها آشنا باشد و بتواند سایت مناسبی را به شما ارائه دهند که سئوی خوبی نیز داشته باشد. امیدوارم به سئو سایت یا بهینه سازی سایت خود اهمیت کافی را بدهید که سایتتان در مسیر خوبی حرکت کند و پیشرفت های چشمگیری را داشته باشید.

توسط وب مهر همراهی می شوند...

brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img

توسط وب مهر همراهی می شوند...

brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
brand-img
تماس سریع